EKSPLOATACIJA PROTIS SCADA SISTEMA

UPRAVLJANJE I TELEKOMUNIKACIJE U ELEKTROENERGETSKOM SISTEMU / 20. simpozijum CIGRE Srbija (129-138)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Nikola Lukić, Aleksandar Latinović, Milan Đorđević

E-ADRESA / E-MAIL: nikola.lukic@eps.rs

DOI: 10.46793/CIGRE20S.129L

SAŽETAK / ABSTRACT:

U radu će biti dat pregled i prikaz dosadašnje eksploatacije centralnog SCADA sistema, nazvanog PROTIS Skada sistem (PSS), koji je u nadležnosti Tehničkih poslova proizvodnje energije u JP EPS. Biće prikazani uočeni nedostaci tokom eksploatacije ovog sistema, radovi na otklanjanju ovih nedostataka, otvorena pitanja, izvršena modernizacija i nadogradnja, njihov uticaj na rad PSS, kao i viđena proširenja i nove funkcionalnosti koje se očekuju u narednom periodu.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

PROTIS, SCADA, eksploatacija, PLC, upravljanje

LITERATURA / REFERENCES:

• N.Lukić, A.Latinović, D.Ostojić, D.Bogojević, D.Lalović, M.Đorđević, D.Bojanić, T.Jelić, G.Konečni, N.Čukalevski, „Centralizovani sistem za prikupljanje procesnih podataka u Proizvodnji energije – implementacija u JP EPS“, 19. simpozijum Upravljanje, telekomunikacije i zaštita u EES, CIGRE Srbija, 2022.
  • Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije, „Tehnička specifikacija zahteva za izradu jedinstvenog proizvodno-tehničkog informacionog sistema EPS (III faza)“,
    Javna nabavka JN/1000/0027/2016, www.eps.rs
  • Institut Mihajlo Pupin „IMP-Automatika“ d.o.o., „Projekat izvedenog objekta Podsistema za prikupljanje procesnih podataka (PzPPP)“, Projekat hardversko- softverske platforme (gejtveja), JP EPS, Beograd, 2018.
  • Institut Mihajlo Pupin „IMP-Automatika“ d.o.o., „Projekat izvedenog objekta Podsistema za prikupljanje procesnih podataka (PzPPP)“, Projekat centralnog SCADA sistema, JP EPS, Beograd, 2018.
  • G.Jakupović, T.Jelić, N.Stojaković, M.Đurković, D.Surudžić, D.Komatina, Z.Mitrović, J.Marković-Petrović, „Sistem upravljanja proizvodnjom (SUP) novog centralnog dispečerskog sistema (CUDS) EPS-a“, 35. savetovanje CIGRE Srbija, Zlatibor, oktobar 2021.
  • P.Lučić, E.Veljković-Grbić, T.Jelić, N.Stojaković, G.Jakupović, „Alati za modelovanje i konfigurisanje sistema za upravljanje proizvodnjom (SUP) centralnog dispečerskog sistema (CDS) EPS-a“, 35. savetovanje CIGRE Srbija, Zlatibor, oktobar 2021