ОДСТУПАЊА ОД НАЧЕЛА АКЦЕСОРНОСТИ ХИПОТЕКЕ У ПРЕСТАНКУ

Гласник права 1 (2024), (стр. 49-60)

АУТОР: Драгана Вујовић

DOI: 10.46793/GP.1501.49V

Доношењем Закона о хипотеци у домаће право су уведени институти по угледу на аустријско право којима се одступа од општег правила да хипотека престаје престанком потраживања које обезбеђује. У питању су правни институти који по својој правној природи имају функцију налик својинској хипотеци будући да власник непокретности по престанку потраживања хипотеку може пренети на треће лице, па тако посредно бити власник хипотеке на својој непокретности. У нашем праву под институтима заснивања нове хипотеке подразумевају се: располагање неисписаном хипотеком, задржавање првенственог реда за нову хипотеку и предбележба нове хипотеке. Оваквим решењем наше право је сврстано у ред земаља које су законодавно регулисале и прихватиле одређене изузетке од акцесорности хипотеке по престанку обезбеђеног потраживања и тиме отвориле пут регулисању неакцесорним средствима обезбеђења за којима модерна тржишна привреда све више исказује потребу.

хипотека, одступања од начела акцесорностинеакцесорна средства обезбеђења, својинска хипотека, располагање неисписаном хипотеком, забележба првенственог реда, предбележба нове хипотеке.