PRAVNI POLOŽAJ POSEBNIH GRUPA PUTNIKA U AVIO-SAOBRAĆAJU

Glasnik prava 1 (2023), (str. 35-49)

AUTOR: Aleksandra Sekulić

E-ADRESA:  aleksandra14sekulic@gmail.com.

DOI: 10.46793/GP.1401.35S

Putnici koji koriste usluge avio-saobraćaja imaju garantovan skup prava kojima se obezbeđuje njihovo uživanje ovih usluga na saobrazan način. Za sve putnike važi opšti režim prava koji se odnosi na odgovornost avio- prevozioca regulisan odredbama Montrealske konvencije, kao i režim posebnih prava garantovan po osnovu Uredbe 261/04 o pravilima odštete i pomoći putnicima u avio-saobraćaju u slučaju otkaza ili dužeg kašnjenja leta. Van tog opšteg režima, postoji poseban režim prava, odnosno javljaju se posebne grupe putnika za koje postoje izvesne specifičnosti u regulisanju njihovih prava u avio-saobraćaju. U te grupe putnika spadaju potrošači, osobe sa smanjenom pokretljivošću ili sa invaliditetom, deca i osobe sa pratnjom. Pored njih, iako im nijednim pravnim pravilom nije pružena dodatna zaštita, izvesne specifičnosti se javljaju kod putnika koji putuju u poslovne svrhe. U radu će se pružiti prikaz postojeće regulative koja se odnosi na prava putnika u avio-saobraćaju, kroz analizu posebnih grupa putnika u avio-saobraćaju. Takođe, razmotriće se određeni pravac promene regulative u ovoj oblasti.

avio-saobraćaj; prava putnika; potrošači; osobe sa smanjenom pokretljivošću ili invaliditetom; deca kao putnici.