ПРОФЕСИОНАЛНИ КОРИСНИЦИ И РЕГИСТАР ЦЕНА НЕПОКРЕТНОСТИ : УТИЦАЈ НА ТРЖИШНУ ТРАНСПАРЕНТНОСТ

„УРБАНИЗАМ И ОДРЖИВИ РАЗВОЈ” (2024),  [297-303]

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Елра Хасанагић, Сања Мишковић-Ранић, Данијела Малевић, Ивана Штрбац

E-MAIL: elra.hasanagic@rgz.gov.rs

DOI: 10.46793/Urbanizam24.297H

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Као резултат дугогодишњег рада, Републички геодетски завод је развио модеран, иновативан, транспарентан и међународно признат систем за масовну процену вредности непокретности и праћење стања на тржишту непокретности. Републички геодетски завод је обезбедио постизање транспарентности тржишта непокретности кроз: јавни увид у базу података Регистра цена непокретности, кроз извештаје о стању на тржишту непокретности за професионалне кориснике, извештаје о стању на тржишту непокретности за медије и извештаје о индексима цена непокретности. Систем масовне процене вредности непокретности Републичког геодетског завода у Републици Србији обезбеђује транспарентност и отвореност тржишта непокретности, подршку социјалним и економскима политикама, основу за одржив економски развој као и објективност процене вредности за све грађане, државу и привреду. Значај извештавања Републичког геодетског завода је препознат у медијима и међу професионалним корисницима. У прилог томе говори чињеница да се просечно месечно објави око сто чланака у медијима на основу извештаја које објављује РГЗ као и бројне стручне студије и анализе професионалних корисника. Дигитализација је допринела овом напретку у коришћењу и транспарентности података РГЗ-а, а тај развој се наставља активностима на унапређењу дистрибуције података са тржишта непокретности професионалним корисницима кроз Платформу еУслуга Републичког геодетског завода. Такође, у току је и унапређење услуга Регистра цена непокретности кроз апликацију Microsoft Power BI за професионалне кориснике које ће бити прилагођено њиховим потребама. Податке са тржишта непокретности Републичког геодетског завода користе проценитељи, банке, инвеститори, посредници у промету, државне институције, грађевински сектор и други учесници на тржишту непокретности на основу којих доносе информисане одлуке и пружају квалитетније услуге и производе. Њима су на располагању подаци о купопродајама непокретности из око 1,5 милиона достављених уговора из периода од 01.01.2014. до данас. Добра сарадња РГЗ-а и професионалних корисника и заједнички дефинисани стратешки циљеви важан су елемент даљег развоја тржишта непокретности у Србији.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

професионални корисници, тржиште непокретности, купопродајни уговори, вредност тржишта

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

• Републички геодетски завод „Извештај о стању на тржишту непокретности за 2023. годину“ (2024)
  • Републички геодетски завод „Извештај о стању на тржишту непокретности за 2022. годину“ (2023)
  • Сајт Републичког геодетског завода, Регистар цена непокретности, доступно на https://registarcena.rgz.gov.rs/RCN/