ТРЖИШТЕ НЕПОКРЕТНОСТИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ: ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ДОСТУПНОСТ АУТОРИТАТИВНИХ ПОДАТАКА

„УРБАНИЗАМ И ОДРЖИВИ РАЗВОЈ” (2024),  [261-267]

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Јелена Антић, Иван Бендић, Ивана Штрбац

E-MAIL: jelena.antic@rgz.gov.rs

DOI: 10.46793/Urbanizam24.261A

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Законом о државном премеру и катастру 2011. године Републичком геодетском заводу је поверена надлежност процене и вођења непокретности у Републици Србији. Као институција која има приступ подацима, у складу са дигитализацијом и унапређењем земљишне администрације, током 2012. године почела је са развојем Регистра цена непокретности за прикупљање купопродајних уговора са циљем развијања модела за масовну процену вредности непокретности. Регистар цена непокретности је основна база података на којој се врши анализа и преко које се врши извештавање јавности о трендовима и кретању тржишта непокретности на територији Републике Србије. Извештавање је омогућено кроз јавни увид у базу података Регистра цена непокретности, кроз извештаје о стању на тржишту непокретности и извештаје о индексима цена. Извештаји се објављују континуирано од 2014. године у измењеном садржају. Извештаје Републичког геодетског завода користе све релевантне институције Републике Србије у извештавању о трендовима и кретању цена непокретности, као и Банка међународних поравнања (Bank for International Settlements, BIS) и Народна банка Србије у Извештају о финансијској стабилности. Финални производ Репубуличког геодетског завода представља индекс цена станова који се користи као параметар за праћење цена непокретности и развоја економије.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

тржиште непокретности, извештај, транспаретност, ауторитативност

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА: