O EKONOMSKIM INSTRUMENTIMA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE U OBLASTI DRUMSKOG SAOBRAĆAJA

Sadašnjost i budućnost uslužnog prava (2022) str. 947-957

AUTOR(I): Predrag Stojanović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.947S

Iako svi vidovi saobraćaja prilično doprinose zagađenju, drumski je saobraćaj često pri vrhu liste. U skladu sa načelom „zagađivač plaća“ primenom ekonomskih instrumenata za zaštitu životne sredine nastoji se delovati tako da se u okviru tržišta podstakne ponašanje ekonomskih subjekata u pravcu smanjenja zagađenja. Spektar ovih instrumenata je širok – od tzv. ekoloških poreza i naknada, preko subvencija do drugih podsticaja. Iako je prilično rašireno mišljenje da su ekonomski instrumenti efikasniji od administrativnih, oni se u praksi ipak najčešće uporedo i kombinovano koriste. Odgovor na pitanje da li će određeni ekonomski instrument delovati svrsishodno zavisiće pre svega od toga da li je primenom tog instrumenta zadovoljena njegova stimulativna uloga.

održivi razvoj, ekonomski instrumenti, ekološki porezi, subvencije, zaštita životne sredine.

• Blagojević, LJ., Životna sredina i zdravlje, Niš, 2012.
  • Đorđević, M., Zagađivanjei zaštita vazduha vode i zemljišta, Vojno delo, br. 7/2018.
  • Zeković, S., Ekonomski i tržišni instrumenti u politici održivog razvoja u Srbiji, Industrija, br. 1-4/2002.
  • Zindović, I., Oblici pravne odgovornosti u kontekstu zaštite životne sredine, Evropsko zakonodavstvo, br. 2/2012.
  • Ilić Popov, G., Ekološkaulogaporeskihinstrumenatau oblasti saobraćaja, Pravo i privreda, br. 3-4/2000.
  • Ilić Popov, G., Teorija javnih dobara i ekološke eksternalije, Renesansa finansija: Zbornik radova u spomen prof. dr Miodragu Matejiću, Niš, 2004.
  • Ilić Popov, G., Zaštita i unapređivanje životne sredine u srpskom poreskom sistemu, Liber Amicorum: Zbornik radova u čast profesora emeritusa Dejana Popovića, Beograd, 2021.
  • Kaplanović, S., Internalizacija eksternih troškova u funkciji obezbeđenja održivog razvoja drumskog saobraćaja: doktorska disertacija, Ekonomski fakultet Univerzitet u Beogradu, 2012.
  • Labudović Stanković, J., Ekonomija za pravnike, Kragujevac, 2019.
  • Lilić, S., Drenovak Ivanović, M., Ekološko pravo: drugo, ažurirano izdanje, Beograd, 2014.
  • Milošević, M., Ninković, M., Oporezivanje motornih vozila u Republici Srbiji, Zbornik radova: Ekologija i pravo, Beograd, 2012.
  • Njegovan, Z., Ekonomski instrumenti kao elemenat održive politike zaštite životne sredine, Industrija, br. 3/2004.
  • Perović, M., Rešavanje problema ekoloških eksternalija primenom ekonomskih instrumenata u oblasti zaštite životne sredine: doktorska disertacija, Ekonomski fakultet Univerzitet u Nišu, 2019.
  • Stiglic, DŽ., Ekonomija javnog sektora: drugo izdanje, Beograd, 2008.
  • Cvjetković Ivetić, C., Uloga ekonomskih instrumenata u promovisanju električnih vozila, Pravo i privreda, br. 3/2021.
  • Basiago, A., Economic, social and environmental sustainability in development theory and urban planning practice, The Environmentalist, no. 19/1999.
  • Banjanin, N., Noise Sources, Harmful Effects of Noise on Human Health and Prevention,
  • Zbornik radova: Međunarodni kongres o procesnoj industriji, god. 32, br. 1/2019.
  • Dalkmann, H., Brannigan, C., UrbanTransportandClimateChange,Module5E,Sustainable Transport: A Sourcebook for policy-makers in developing cities, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), 2014.
  • Kirchgässner, G., Ökologische Steuerreform: Utopie oder realistische Alternative. u:
  • Steuersysteme der Zukunft, ur: Krause-Junk, G, Berlin: Duncker und Humblot, 1998.
  • Lončarić-Horvat, O., LegalAnalysisofEnvironmentalTaxes, Facta Universitatis: Series: Law and Politics, no. 1/2012..
  • Mankiw, G., Principles of Economics: third edition, South-Western Publishing, Cincinnati, 2003.
  • OECD, Environmentally Harmful Subsidies: Challenges for Reform, OECD, Paris, 2005. Rodrigue, J., TheGeographyofTransportSystems:FifthEdition, Routledge: Taylor & Francis Group, Oxon/New York, 2020.
  • United Nations, OurCommonFuture– Brundtland Report, Oxford University Press, 1987. https://balkangreenenergynews.com/rs/istrazivanje-stavova-o-zivotnoj-sredini-u-srbiji-zagadjenje-vazduha-najvise-zabrinjava-gradjane/.