О ЕКОНОМСКИМ ИНСТРУМЕНТИМА ЗА ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ У ОБЛАСТИ ДРУМСКОГ САОБРАЋАЈА

Садашњост и будућност услужног права (2022) стр. 947-957

АУТОР(И): Предраг Стојановић

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.947S

Иако сви видови саобраћаја прилично доприносе загађењу, друмски је саобраћај често при врху листе. У складу са начелом „загађивач плаћа“ применом економских инструмената за заштиту животне средине настоји се деловати тако да се у оквиру тржишта подстакне понашање економских субјеката у правцу смањења загађења. Спектар ових инструмената је широк – од тзв. еколошких пореза и накнада, преко субвенција до других подстицаја. Иако је прилично раширено мишљење да су економски инструменти ефикаснији од административних, они се у пракси ипак најчешће упоредо и комбиновано користе. Одговор на питање да ли ће одређени економски инструмент деловати сврсисходно зависиће пре свега од тога да ли је применом тог инструмента задовољена његова стимулативна улога.

одрживи развој, економски инструменти, еколошки порези, субвенције, заштита животне средине.

• Благојевић, Љ., Животна средина и здравље, Ниш, 2012.
  • Ђорђевић, М., Загађивање и заштита ваздуха воде и земљишта, Војно дело, бр. 7/2018.
  • Зековић, С., Економски и тржишни инструменти у политици одрживог развоја у Србији, Индустрија, бр. 1-4/2002.
  • Зиндовић, И., Облици правне одговорности у контексту заштите животне средине, Европско законодавство, бр. 2/2012.
  • Илић Попов, Г., Еколошка улога пореских инструмената у области саобраћаја, Право и привреда, бр. 3-4/2000.
  • Илић Попов, Г., Теорија јавних добара и еколошке екстерналије, Ренесанса финансија: Зборник радова у спомен проф. др Миодрагу Матејићу, Ниш, 2004.
  • Илић Попов, Г., Заштита и унапређивање животне средине у српском пореском систему, Liber Amicorum: Зборник радова у част професора емеритуса Дејана Поповића, Београд, 2021.
  • Каплановић, С., Интернализација екстерних трошкова у функцији обезбеђења одрживог развоја друмског саобраћаја: докторска дисертација, Економски факултет Универзитет у Београду, 2012.
  • Лабудовић Станковић, Ј., Економија за правнике, Крагујевац, 2019.
  • Лилић, С., Дреновак Ивановић, М., Еколошко право: друго, ажурирано издање, Београд, 2014.
  • Милошевић, М., Нинковић, М., Опорезивање моторних возила у Републици Србији, Зборник радова: Екологија и право, Београд, 2012.
  • Његован, З., Економски инструменти као елеменат одрживе политике заштите животне средине, Индустрија, бр. 3/2004.
  • Перовић, М., Решавање проблема еколошких екстерналија применом економских инструмената у области заштите животне средине: докторска дисертација, Економски факултет Универзитет у Нишу, 2019.
  • Стиглиц, Џ., Економија јавног сектора: друго издање, Београд, 2008.
  • Цвјетковић Иветић, Ц., Улога економских инструмената у промовисању електричних возила, Право и привреда, бр. 3/2021.
  • Basiago, A., Economic, social and environmental sustainability in development theory and urban planning practice, The Environmentalist, no. 19/1999.
  • Banjanin, N., Noise Sources, Harmful Effects of Noise on Human Health and Prevention,
  • Зборник радова: Међународни конгрес о процесној индустрији, год. 32, бр. 1/2019.
  • Dalkmann, H., Brannigan, C., Urban Transport and Climate Change, Module 5E, Sustainable Transport: A Sourcebook for policy-makers in developing cities, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), 2014.
  • Kirchgässner, G., Ökologische Steuerreform: Utopie oder realistische Alternative. u:
  • Steuersysteme der Zukunft, ur: Krause-Junk, G, Berlin: Duncker und Humblot, 1998.
  • Lončarić-Horvat, O., Legal Analysis of Environmental Taxes, Facta Universitatis: Series: Law and Politics, no. 1/2012..
  • Mankiw, G., Principles of Economics: third edition, South-Western Publishing, Cincinnati, 2003.
  • OECD, Environmentally Harmful Subsidies: Challenges for Reform, OECD, Paris, 2005. Rodrigue, J., The Geography of Transport Systems: Fifth Edition, Routledge: Taylor & Francis Group, Oxon/New York, 2020.
  • United Nations, Our Common Future – Brundtland Report, Oxford University Press, 1987. https://balkangreenenergynews.com/rs/istrazivanje-stavova-o-zivotnoj-sredini-u-srbiji-zagadjenje-vazduha-najvise-zabrinjava-gradjane/.