DINAMIKA ŽELJE U „BOŽJIM LJUDIMA“ BORISAVA STANKOVIĆA I „KUĆI MARIJE POMOĆNICE“ IVANA CANKARA

Nasleđe 55 (2023), str. 107-120

AUTOR(I): Goran P. Korunović

E-ADRESA: g.korunovic@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2355.107K

U radu se interpretiraju književnoumetnički načini obli- kovanja dinamike želje u likovima Božjih ljudi Borisava Stankovića i Kući Marije pomoćnice Ivana Cankara. Pri analizi dela srpskog pisca u fokusu je provizorna zajednica božjaka, odnosno zazornih subjekata. Tumače se vidovi apsolutizacije želja tih junaka. Posebna pažnja posvećena je paradoksalnom radu želje, tj. njenoj konstitutivnoj ulozi za subjekt, uz istovremenu nemogućnost njenog ostvarenja. Važnu ulogu pri uobličenju značenja poseduje i parabolično ustrojstvo priča. Pri interpretaciji dela slovenačkog pisca takođe su u fokusu zazorni subjekti, isključeni iz građanske zajednice. Pri analizi prati se dinamika vitalističkih impulsa i nagona smrti, kao i odnos subjekata takvog iskustva i društvenih normi. Na kraju se sagledavaju sličnosti i razlike postupaka i značenja u Božjim ljudima i Kući Marije pomoćnice.

Borisav Stanković, Ivan Cankar, moderna, želja, smrt, psihoanaliza

Izvori
  • Cankar 1981: I. Cankar, „Kuća Marije pomoćnice”, Proza, Novi Sad: Matica srpska, 180–267. [orig.] I. Cankar, „Kuća Marije pomoćnice”, Proza, Novi Sad: Matica srpska, 180–267.
  • Stanković 1970: B. Stanković, Stari dani / Božji ljudi, Beograd: Prosveta. [orig.] B. Stanković, Stari dani / Božji ljudi, Beograd: Prosveta.
  • Literatura
  • Bagić 2012: K. Bagić, Rječnik stilskih figura, Zagreb: Školska knjiga.
  • Brajović 2000: T. Brajović, Teorija pesničke slike, Beograd: Zavod za udžbenike i na- stavna sredstva, 299–305.
  • Čolak 2011: B. Čolak, Tipsko u prikazu junakinja zbirke Božji ljudi Borisava Stank- ovića, u: D. Bošković (red.), Žene: rod, identitet, književnost, Kragujevac: Filum, 301–311. [orig.] B. Čolak, Tipsko u prikazu junakinja zbirke Božji ljudi Borisava Stankovića, u: D. Bošković (red.), Žene: rod, identitet, književnost, Kragujevac: Filum, 301–311.
  • Fink 2009: B. Fink, Lakanovski subjekt, Prevela Ana Štambuk, Zagreb: Kruzak.
  • Jokić 2018: J. Jokić, Semantika i  funkcija  raskovnika  u  Božjim  ljudima  Bori-  sava Stankovića, Beograd: Književnost i jezik, 65, ¾, 389–400. [orig.] J. Jokić, Semantika i funkcija raskovnika u Božjim ljudima Borisava Stankovića, Beograd: Književnost i jezik, 65, ¾, 389–400.
  • Kajzer 2004: V. Kajzer, Groteskno u slikarstvu i pesništvu, preveo Tomislav Bekić, Novi Sad: Svetovi. [orig.] V. Kajzer, Groteskno u slikarstvu i pesništvu, preveo Tomislav Bekić, Novi Sad: Svetovi.
  • Kermauner 1976: T. Kermauner, Dolina i nebo, Beograd: Vuk Karadžić. [orig.] T. Kermauner, Dolina i nebo, Beograd: Vuk Karadžić.
  • Kristeva 1989: J. Kristeva, Moći užasa: ogled o zazornosti, prevela Divina Marion, Zagreb: Naprijed.
  • Lacan 1986: J. Lacan, Četiri temeljna pojma psihoanalize, Prevela Mirjana Vujanić-Lednicki, Zagreb: Naprijed.
  • Mikić 2013: R. Mikić, Veza između sveta živih i sveta mrtvih ili Božji ljudi Bori- sava Stankovića, Beograd: Priča, 7, 22, 30–36. [orig.] R. Mikić, Veza između sveta živih i sveta mrtvih ili Božji ljudi Borisava Stankovića, Beograd: Priča, 7, 22, 30–36.
  • Miller 1991: J. H. Miller, „Preface”, Tropes, Parables, Performatives, Durham: Duke University Press, vii–x.
  • Mitrović 1981: M. Mitrović, Predgovor, Ivan Canakar, Proza, Novi Sad: Matica srp- ska, 7–27. [orig.] M. Mitrović, Predgovor, Ivan Canakar, Proza, Novi Sad: Matica srpska, 7–27.
  • Panić-Maraš 2009: J. Panić-Maraš, Nenormalno normalni Božji ljudi, Kragujevac: Nasleđe, 6, 14/2, 83–96. [orig.] J. Panić-Maraš, Nenormalno normalni Božji ljudi, Kragujevac: Nasleđe, 6, 14/2, 83–96.
  • Pogačnik 1986: J. Pogačnik, „Parabola”, u: D. Živković (red.), Rečnik književnik ter- mina, Beograd: Nolit; Beograd: IKUM, 522–523.
  • Tošić 2010: S. Tošić,  Božji ljudi B. Stankovića u književnoj kritici, u: S. Denić (red.)
  • Borisav  Stanković  u  Vranjskom  Glasniku,  Vranje:  Književna  zajednica
  • „Borisav Stanković”, 349–360. [orig.] S. Tošić, Božji ljudi B. Stankovića u književnoj kritici, u: S. Denić (red.), Borisav Stanković u Vranjskom Glasniku, Vranje: Književna zajednica „Borisav Stanković”, 349–360.
  • Žižek 2006: S. Žižek, Škakljivi subjekt: odsutno središte političke ontologije, preveo Dinko Telećan, Sarajevo: Šahinpašić.
  • Žižek 2007: S. Žižek, O vjerovanju: nemilosrdna ljubav, Prevod Marina Miladinov, Zagreb: Algoritam.