„LIPTONOV ČAJ“ RADOMIRA KONSTANTINOVIĆA I IZAZOV RADIO-DRAME

AUTOR(I): Branislava B. Vasić Rakočević

E-ADRESA: branislavans@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2252.299VR

Rad započinje kratkim osvrtom na istorijski razvoj radio- drame i bavi se njenim specifičnim žanrovskim karakteri- stikama kako sa stanovišta istorijskog trenutka u kome nastaje (uz pojavu radio-aparata) tako i sa estetskog stanovišta. Ipak, ovaj se rad prevashodno bavi radio-dramama Radomira Konstan- tinovića, sa posebnom pažnjom usmerenom i na analizu jedne od njih, na radio-dramu pod nazivom Liptonov čaj. Paradigmatična za njegovo stvaralaštvo na mnogo načina, ova drama pre svega tematizuje problem identiteta narativnog subjekta u modernom svetu, u svetu koji ne poznaje totalitet i pokušava da istraži da li je samoidentičnost, koju smo skloni da pripisujemo odred- nici identiteta kao imanentnu osobinu, uopšte moguća. Pored toga, ova drama istražuje otuđenost u tom istom svetu i impera- tiv prijateljstva kao jedini kategorički imperativ. S obzirom na činjenicu da su Konstantinovićeve radio-drame postojale jedino u rukopisu i zvučnim zapisima Trećeg programa Radio Beograda, te da su svetlost dana ugledale tek 2019. godine, sasvim je izvesno da se ovim radom tek otvara put njihovom proučavanju i istraživanju, kao i revalorizaciji dela Radomira Konstanti- novića uopšte.

radio-drama, Radomir Konstantinović, teatar apsurda, estetika radio-drame

• David 2019: Filip David, u: „Radomir Konstantinović u svetu radio drame”, Radomir Konstantinović, Iznenađenje, Sarajevo: University Press.
  • Gavrić 1997: Tomislav Gavrić, Estetika radio-drame, Beograd: Kalekom. Konstantinović 2013: Radomir Konstantinović, Na margini, Sarajevo: University Press.
  • Konstantinović 2016: Radomir Konstantinović, Duh umetnosti, Sarajevo: University Press.
  • Konstantinović 2018: Radomir Konstantinović, Neispisano vreme, Šabac-Beograd: Fondacija S. Vinaver.
  • Konstantinović 2019: Radomir Konstantinović, Iznenađenje, Sarajevo: University Press.
  • Vasić Rakočević 2013: Branislava Vasić Rakočević, Istraživanje identiteta, Beograd: Službeni glasnik.
  • Vasić Rakočević 2019: Branislava Vasić Rakočević, „O radio dramama Radomira Konstantinovića”, u: Radomir Konstantinović, Iznenađenje, Sarajevo: Uni- versity Press.