RATOVI I GRADOVI U ROMANU MATIJASA ENARA „ZONA“

Nasleđe 52 (2022), str. 225-238

AUTOR(I): Jelena N. Arsenijević Mitrić

E-ADRESA: jelena.mitric@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/NasKg2252.225AM

U radu se preispituje ratni diskurs, globalizacija i intenzifikacija nasilja u XX i XXI veku, ali se istraživanje čitave problematike smešta u kontekst arhetipskog iskustva rata i ratnog haosa u književnosti poznatog još od Homerove Ilijade, na čemu Enar insistira u ovoj savremenoj epopeji. Budući da je protagonista, unuk ustaše saradnika Maksa Luburića, sudelovao u ratu u bivšoj Jugoslaviji, postavlja se pitanje nasleđivanja i perpetuiranja zla, mržnje i destrukcije. Problematizuju se sukobi na Balkanu posebno u periodu od Prvog svetskog rata nadalje, međutim, to nije i jedini hronotop ovog romana. Kroz imaginarno putovanje Zonom (oznaka za mediteranski basen), posredstvom toka svesti i sećanja Fransisa Servena Mirko- vića, pripovedanje mapira gradove koji su u određenom trenutku u istoriji takođe bili poprišta sukoba i kriza Bejrut, Bagdad, Barselona, Alžir…

Matijas Enar, Homer, grad, rat, logor, Evropa, Mediteran, Alžir, Barselona, Bejrut, Jasenovac

• Arsenijević 2016: Jelena Arsenijević Mitrić, Terra Amata vs. Terra Nullius: Diskurs o (post)kolonijalizmu u delima B. Vongara i Ž. M. G. le Klezioa, 2016, Filološko-umetnički fakultet, Kragujevac. [orig.] Arsenijević 2016: Jelena Arsenijević Mitrić, Terra Amata vs. Terra Nullius: Diskurs o (post) kolonijalizmu u delima B. Vongara i Ž. M. G. le Klezioa, Filološko- umetnički fakultet, Kragujevac.
  • Arsenijević Mitrić 2020: J. Arsenijević Mitrić, The Culture of Memory as a Response to the Politics of Revision and Oblivion: Diana Johnstone, Eve-Ann Pren- tice, and Elena Guskova on the Kosovo War and Nato Bombing of Yugo- slavia, Nasleđe, god. XVI, broj 47, 201–215, Filološko-umetnički fakultet u Kragujevcu.
  • Arsenijević Mitrić 2021: J. Arsenijević Mitrić, Kulturocid nad Srbima u Hrvatskoj    u kontekstu ratova devedesetih, temat Kultura i nacionalna trauma, ured.  dr Slađana Ilić, Kultura, br. 172, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd, str. 151–166. [orig.] Arsenijević Mitrić 2021: J. Arsenijević Mitrić, Kulturocid nad Srbima u Hrvatskoj u kontekstu ratova devedesetih, temat Kultura i nacionalna trauma, ured. dr Slađana Ilić, Kultura broj 172, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd, str. 151–166.
  • Arsenijević Mitrić 2021: J. Arsenijević Mitrić, Stradanje Srba i Jevreja u romanu Jasenovac Ljube  Jandrića,  Srpski  jezik,  književnost,  umetnost  (Zbornik sa XV međunarodnog naučnog skupa Srpski  jezik,  književnost,  umet-  nost, održanog na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu 30–31. X 2020) knj. II/2, Jevreji, ured. Dragan Bošković, Časlav Nikolić, str. 203–224. Filološko-umetnički fakultet, Kragujevac. [orig.] Arsenijević Mitrić 2021: J. Arsenijević Mitrić, Stradanje Srba i Jevreja u romanu Jasenovac Ljube Jandrića, Srpski jezik, književnost, umetnost (Zbornik sa XV međunarodnog naučnog skupa Srpski jezik, književnost, umetnost, održanog na Filološko-umetničkom  fakultetu u  Kragujevcu 30–31. X 2020) knj. II/2, Jevreji, ured. Dragan Bošković, Časlav Nikolić, str. 203–224. Filološko-umetnički fakultet, Kragujevac.
  • Asman 2018: A. Asman, Oblici zaborava, Beograd: Biblioteka XX vek.
  • Benjamin 2017: V. Benjamin, Anđeo istorije, Beograd: Službeni glasnik. [orig.] Benjamin 2017: V. Benjamin, Anđeo istorije, Beograd: Službeni glasnik.
  • Vejl 2020: S. Vejl, Bog u potrazi za čovekom: Duhovna autobiografija, Beograd: Službeni glasnik. [orig.] Vejl 2020: S. Vejl, Bog u potrazi za čovekom: Duhovna autobiografija, Beograd: Službeni glasnik.
  • Garonja Radovanac 2019: S. Garonja Radovanac, Sloboština 1942. i njeni bunari – prilog o genocidu u NDH i o današnjem zatiranju pamćenja u Hrvatskoj, u: Zbornik o Srbima u Hrvatskoj 12, Beograd: SANU, str. 217–233. [orig.] Garonja Radovanac 2019: S. Garonja Radovanac, Sloboština 1942. i njeni bunari – prilog o genocidu u NDH i o današnjem zatiranju pamćenja   u Hrvatskoj, u: Zbornik o Srbima u Hrvatskoj 12, Beograd: SANU, str. 217–233.
  • Gaćinović 2019: R. Gaćinović, Ustaški koncentracioni logori – strašna mučilišta u Drugom svetskom ratu, Politička revija, br. 2/2019, str. 203–228. [orig.] Gaćinović 2019: R. Gaćinović, Ustaški koncentracioni logori – strašna mučilišta u Drugom svetskom ratu, Politička revija, br. 2/2019, str. 203–228.
  • Grief 2018: G. Grief, Jasenovac: Auschwitz of the Balkans, Beograd: Knjiga komerc; Izrael: Institut za holokaust Šem olam; Izrael: Akademski koledž Ono; SAD: Fondacija za projekte edukacije za Holokaust u saradnji sa Poljskim projek- tom za restauraciju jevrejskih grobalja.
  • Zerzan 2009: Dž. Zerzan, Sumrak mašina, Beograd: Službeni glasnik.
  • Jang 2013: R. Jang, Postkolonijalizam: sasvim kratak uvod, Beograd: Službeni glasnik. Matvejević 2008: P. Matvejević, Mediteranski brevijar, Podgorica: CID.
  • Mamford 2001: L. Mamford, Grad u istoriji: njegov postanak, njegovo menjanje, njegovi izgledi, Beograd: BOOK MARSO.
  • Radanović 2019: M. Radanović, Zločini 3. bojne 1. ustaškog obrambenog zdruga na području Stare Gradiške i Bosanske Gradiške krajem 1943. i početkom 1944., Tragovi: časopis za srpske i hrvatske teme, Vol. 2, No. 1. str. 123–196.
  • Halwani 2018: G. Halwani, Erased, Ascent of the invisible, Lebanon: mec film.