IZMEĐU VAVILONA I NOVOG JERUSALIMA: GRAD U „BEOGRADSKIM PRIČAMA“ SIME MATAVULJA I „NOVOBEOGRADSKIM PRIČAMA“ MIHAJLA PANTIĆA

Lipar 80 (2022), (str. 93-106)

AUTOR(I): Marijana S. Jelisavčić

E-ADRESA: marijanamajche@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR80.093J

U ovom radu pokušaćemo da na primerima slika koje su u pričama o Beogradu i njegovom predgrađu ostavili Simo Matavulj i Mihajlo Pantić sagledamo promene koje su zadesile grad u periodu od gotovo jednog veka. Analizirajući zanose i prkose junaka, s naročitim osvrtom na njihove postupke, ukazaćemo na pojave koje su kao posledica razvijanja grada uticale i na drugačiju svest ljudi. Konsultujući teorijske tekstove o gradu, njegovim osobenostima i metamorfozama kroz istoriju i civilizacijski napredak, pokazaćemo zašto je čovek u gradu s početka XX stoleća aktivni učesnik u njegovom životu i razvoju, a onaj s kraja veka pasivni i često deprimirani posmatrač.

grad, Beograd, Novi Beograd, metropola, Simo Matavulj, Mihajlo Pantić

Izvori
  • Matavulj 1977: S. Matavulj, Beogradske priče, Beograd: Rad.
  • Pantić 1994: M. Pantić, Novobeogradske priče, Beograd: Vreme knjige.
  • Pantić 2016: M. Pantić, Novobeogradske priče, Beograd: Arhipelag.
  • Matavulj 1902: S. Matavulj, Beogradske priče, Beograd: Delo.
  • Matavulj 1996: S. Matavulj, Beogradske priče, Beograd: BMG.
  • Literatura
  • Kastels 2005: M. Kastels, Evropski gradovi, informaciono društvo i globalna ekonomija, M. Petrović (prev.), u: S. Vujović i M. Petrović (prir.), Urbana sociologija, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 181–196.
  • Lefevr 1988: A. Lefevr, Grad i urbano, S. Vujović (prev.), u: S. Vujović (prir.), Sociologija grada: sociološka hrestomatija, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 254–259.
  • Mamford 2006: L. Mamford, Grad u istoriji: njegov postanak, njegovo menjanje, njegovi izgledi, V. Ivir (prev.), Novi Beograd: Book & Marso.
  • Mladenović 2011: M. Mladenović, Dečak iz vode, F. Rigonat (prir.), Beograd: LOM.
  • Park 2005: R. E. Park, Grad – predlozi za istraživanje ljudskog ponašnja u gradskoj sredini, J. Kovačević (prev.), u: S. Vujović i M. Petrović (prir.), Urbana sociologija, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 78–101.
  • Risman 1965: D. Risman, Usamljena gomila: studija o promeni američkog karaktera, Beograd: Nolit.
  • Stevanović 1977: V. Stevanović, Matavulj u Beogradu, Beograd u Matavuljevim pričama, u: Beogradske priče, Beograd: Rad, 193–200.
  • Šorske 2008: K. E. Šorske, Ideja o evropskoj misli od Voltera do Špenglera, P. Šaponja (prev.),  Novi Sad: Polja: mesečnik za umetnost i kulturu, br. 435, Novi Sad, 57–70.
  • Vladušić 2011: S. Vladušić, Crnjanski, Megalopolis, Beograd: Službeni glasnik.
  • Vladušić 2014: S. Vladušić, Mi, izbrisani (video-igra), Beograd: Laguna.
  • Vujović 1988: S. Vujović, Grad kao jedinstvo ekološkog, prirodnog i moralnog poretka, u: S. Vujović (prir.), Sociologija grada: sociološka hrestomatija, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 26–32.
  • Zimel 2008: G. Zimel, Metropolis i društveni život, T. Kargačin (prev.) u: Georg Zimel: 1858–2008, D. Marinković (prir.), Novi Sad: Vojvođanska sociološka asocijacija, 280–291.
  • Žikić 2014: A. Žikić, Mesto u mećavi: priča o Milanu Mladenoviću, Beograd: Laguna.
  • Vladušić 2013: S. Vladušić, Virtuelni stanovnik Megalopolisa, Novi Sad: Letopis Matice srpske, knj. 491, sv. 1–2, januar-februar, Novi Sad, 118–130.
  • Dejvis 2013: M. Dejvis, Tvrđava L. A., J. Borovina, R. Šegrt (prev.), Novi Sad: Letopis Matice srpske, knj. 491, sv. 1–2, januar-februar, Novi Sad, 131–145.
  • Drainac 1998: R. Drainac, Lirika Drainac: sabrane pesme 1, G. Tešić (prir.), Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Jerkov 2013: A. Jerkov, Jedan nemogući osvrt na urbofiliju, dvadeset propalih godina kasnije”, Novi Sad: Letopis Matice srpske, knj. 491, sv. 1–2, januar-februar, Novi Sad, 65–86.
  • Konstantinović 1962: R. Konstantinović, Izvanjac i osvajač, Bilješke jednog pisca; Bakonja fra Brne, Novi Sad: Matica srpska, Beograd: SKZ, 7–23.
  • Marićević 2016: J. Marićević, Barok u beletrističkom opusu Milorada Pavića (doktorska disertacija), Novi Sad: Filozofski fakultet.
  • Matavulj 1962: S. Matavulj, Bilješke jednog pisca; Bakonja fra Brne, Novi Sad: Matica srpska, Beograd: SKZ.
  • Palavestra 1984: P. Palavestra, Motiv došljaka u novijoj srpskoj književnosti, u: V. Han (ured.), Gradska kultura na Balkanu: (XV-XIX vek): zbornik radova. 1,  Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti, Balkanološki institut.
  • Pantić 2003: M. Pantić, Kapetan sobne plovidbe, Novi Sad: Dnevnik.