ŽENE U ROMANIMA „ZONA ZAMFIROVA“ STEVANA SREMCA I „VEČITI MLADOŽENJA“ JAKOVA IGNJATOVIĆA

Lipar 80 (2022), (str. 45-60)

AUTOR(I): Dragana S. Lisić

E-ADRESA: lisic.dragana@jjzmaj.edu.rs

DOI: 10.46793/LIPAR80.045L

Rad se bavi ženskim likovima i njihovim položajem u dva reprezentativna romana 19. veka, koristeći se feminističkom kritikom i komparativnim proučavanjem. Polazi se od pretpostavke da se položaj mora razlikovati u ova dva dela, budući da je Zona Zamfirova nastala na krajnjem jugu, a Večiti mladoženja na krajnjem severu srpske teritorije, pod različitim kulturološkim uticajima, sa pune dve decenije razmaka u objavljivanju, što se unekoliko i potvrđuje u radu. Ispituje se koliko je tradicionalna kultura i umetnost uticala na oblikovanje ženskih likova, a oni se dovode u vezu i sa ostalim likovima perioda realizma. Zaključuje se da su ženski likovi dominantno vrednovani na osnovu fizičkog izgleda, vrednoće, prisustva stida i pokornosti muškarcima preko kojih se i određuje njihov identitet i funkcija. Ispituje se i koliko su ovi patrijarhalni obrasci prisutni i danas.

ženski likovi, položaj žena, feministička kritika, komparativna analiza, realizam, tradicionalna kultura, patrijarhat

• Balzak 1986: O. de Balzak, Predgovor Ljudskoj komediji, Beograd: Prosveta.
  • Vukićević 2011: D. Vukićević, Alhemija trivijalnog u komično u prozi Stevana Sremca, u: D. Vukićević, Anarhija teksta, Beograd: Službeni glasnik.
  • Vukićević 2011: D. Vukićević, Erotski kriptogrami, u: D. Vukićević, Anarhija teksta, Beograd: Službeni glasnik.
  • Vukićević 2006: D. Vukićević, Pismo i priča, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost Srbije.
  • Vukićević 2011: D. Vukićević, Realizam i privatnost, u: D. Vukićević, Anarhija teksta, Beograd: Službeni glasnik.
  • Vukićević 2011: D. Vukićević, U ritmu pripovedanja Jakova Ignjatovića, u: D. Vukićević, Anarhija teksta, Beograd: Službeni glasnik.
  • Glišić, Milovan. Pripovetke. ‹https://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/mglisic-price.html›. 30.01.2022.
  • Eraković 2019: R. Eraković, Faktografska iskušenja peštanskog advokata, francuskog legionara i daljskog romansijera, u: R. Eraković, Dnevnik čitalačkih iskušenja, Novi Sad: Matica srpska, 194–202.
  • Eraković 2016: R. Eraković, O razočaranim sentandrejskim Elektrama, u: R. Eraković, Knjiga o Jakovu, Novi Sad: Akademska knjiga, Filozofski fakultet, 11–28.
  • Eraković 2019: R. Eraković, Očevi i deca: identitetska iskušenja sentandrejskog dendija, u: R. Eraković, Dnevnik čitalačkih iskušenja, Novi Sad: Matica srpska, 184–193.
  • Eraković 2016: R. Eraković, Hronologija života i rada Jakova Ignjatovića, u: R. Eraković, Knjiga o Jakovu, Novi Sad: Akademska knjiga, Filozofski fakultet, 123–136.
  • Lazarević, Laza. Pripovetke. ‹https://www.rastko.rs/knjizevnost/umetnicka/proza/llazarevic-pripovetke_c.html#_Toc526845038›. 30.01.2022.
  • Ivanić 1996: D. Ivanić, Srpski realizam, Novi Sad: Matica srpska.
  • Ignjatović 2009: J. Ignjatović, Večiti mladoženja, Beograd: Narodna knjiga – Alfa.
  • Sremac 2009: S. Sremac, Zona Zamfirova, Beograd: Narodna knjiga – Alfa.
  • Stefanović 2020:  N. Stefanović, Patria potestas u rimskom pravu, Novi Sad: Kultura polisa, HVII/41, Novi Sad, 235–244.
  • Tomin 2011: S. Tomin, Mužastvene žene srpskog srednjeg veka, Novi Sad: Akademska knjiga, 2011.