RECEPCIJA DELA GRIGORIJA CAMBLAKA U XX VEKU: RAZVITAK SRPSKE BIOGRAFIJE

Lipar 80 (2022), (str. 9-23)

AUTOR(I): Anka Ž. Simić

E-ADRESA: anka.simic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/LIPAR80.009S

Na osnovu pregleda kritičke misli XX veka, u radu pokazujemo osobenosti stvaralaštva Grigorija Camblaka  i njegovog uticaja na razvitak stare srpske biografije. Grigorije Camblak  je u kritičkoj misli XX veka recipiran kao neko ko je bio u večitom stranstvovanju, međuslovenska ličnost i avanturista. Iz propale Bugarske, došao je u naprednu Srbiju despota Stefana, bivajući i igumanom manastira Dečana. Camblakovo književno stvaralaštvo, Pavle Popović, Đorđe Trifunović, Dimitrije Bogdanović i Milan Kašanin sameravaju najviše na osnovu jednog njegovog dela koje i sami determinišu kao glavno – Život Stefana Dečanskog. Među ostalim spisima Grigorija Camblaka jesu: Služba Svetom kralju Stefanu i Opis prenosa moštiju Svete Petke iz Vidina u Srbiju, koje je, sa Životom Stefana Dečanskog, Grigorije sastavljao u Srbiji, Pohvala patrijarhu Jeftimiju, Pohvala kijevskom mitropolitu Kiprijanu, Mučenje Svetog Jovana Novog i Služba Svetom Jovanu Novom.

srpska srednjovekovna književnost, recepcija, Grigorije Camblak, promene

Izvori
  • Mak Danijel 1989: G. Mak Danijel (prir.), Danilovi nastavljači : Danilov Učenik, drugi nastavljači Danilovog zbornika, Beograd: Prosveta: Srpska književna zadruga.
  • Jovanović 2015: T. Jovanović (prir.), Danilo II, Danilov učenik, Grigorije Camblak, Jefimija, Danilo III, Stefan Lazarević, Andonije Rafail, Konstantin Filozof, Jelena Balšić, Nikon Jerusalimac, Novi Sad: Izdavački centar Matice srpske.
  • Mak Danijel, Petrović 1988: G. Mak Danijel, D. Petrović (prir.), Životi kraljeva i arhiepiskopa srpskih, Službe, Beograd: Srpska književna zadruga: Prosveta.
  • Camblak 1972: G. Camblak, Slovo o prenosu moštiju Svete Petke iz Trnova u Vidin i
  • Srbiju, predgovor, prevod i napomene Đorđe Trifunović, Požarevac: Književni časopis „Braničevo”.
  • Camblak 1989: G. Camblak, Žitije Stefana Dečanskog, u: G. Camblak, Književni rad u Srbiji, Beograd: Prosveta, 49–87.
  • Camblak 1989: G. Camblak, Služba Stefanu Dečanskom, u: G. Camblak, Književni rad u Srbiji, Beograd: Prosveta, 87–117.

Literatura

• Bogdanović 1975: D. Bogdanović, Stare srpske biografije, izbor i predgovor D. Bogdanović, Beograd: Prosveta.
  • Bogdanović 1978: D. Bogdanović, Razvoj žanrova u srpskoj književnosti XIII veka, Beograd: Bogoslovlje, god. 22 (37), sv. 1/2, Beograd, 67–74.
  • Bogdanović 1991: D. Bogdanović, Istorija stare srpske književnosti, Beograd: Srpska književna zadruga.
  • Bogdanović 1991: D. Bogdanović, Likovi svetitelja, Beograd: „TRGOAGENT”.
  • Jaus 1978: H. R. Jaus, Estetika recepcije: izbor studija, prev. D. Gojković, predgovor Z. Konstantinović, Beograd: Nolit.
  • Juhas-Georgievska 2007: LJ. Juhas-Georgievska, Lik Stefana Dečanskog kod Danilovog
  • učenika i Grigorija Camblaka (transpozicija stvarnosti), Beograd: Međunarodni naučni sastanak slavista u Vukove dane, Književnost i stvarnost, 36/2, Beograd, 23–39.
  • Kašanin 2002: M. Kašanin, Srpska književnost u srednjem veku, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Lazić 2008: M. Lazić, Srpska estetika asketizma, Beograd: Sveta Srpska Carska Lavra manastir Hilandar.
  • Marinković 1971: R. Marinković, O srpskoj srednjovekovnoj biografskoj književnosti i o mestu Grigorija Camblaka u njoj, Beograd: Književnost i jezik, god 18. br. 3/4, Beograd, 1–17.
  • Petrović 1991: D. Petrović, Književni rad Gligorija Camblaka u Srbiji, Priština: Akademija nauka i umetnosti Kosova.
  • Popović 1936: P. Popović, Stari srpski životopisi XV i XVII veka, u: Camblak, Konstantin, Pajsije, Stare srpske biografije XV i XVII veka, prev. L. Mirković, Beograd: Srpska književna zadruga.
  • Popović 1965: P. Popović, „Žitije Stefana Dečanskog” Grigorija Camblaka, u: Đ. Trifunović (prir.), Stara književnost, Beograd: Nolit, 423–449.
  • Popović 1999: P. Popović, Pregled srpske književnosti, prir. akademik Miroslav
  • Pantić, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Popović 2001: P. Popović, Stara srpska književnost, Beograd: Zavod za udžbenike i  nastavna sredstva.
  • Popović 2002: P. Popović, Književna kritika – književna istoriografija, prir. akademik Miroslav Pantić, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Ređep 1970: J. Ređep, Dva lika Stefana Dečanskog u staroj srpskoj književnosti, Novi Sad: Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, knj. XIII/1, Novi Sad, 353–358.
  • Ređep 2008: J. Ređep, „Grigorije Camblak”, u: J. Ređep, Stare srpske biografije, Novi Sad: Prometej, 97–102.
  • Trifunović 1965: Đ. Trifunović, Stara književnost, Beograd: Nolit.
  • Trifunović 1972: Đ. Trifunović, Stara književnost, drugo izdanje, Beograd: Nolit.
  • Trifunović 1972: Đ. Trifunović, Prenos svetiteljskih moštiju kao tema srpske srednjovekovne književnosti, u: G. Camblak, Slovo o prenosu moštiju svete Petke iz Trnova u Vidin i Srbiju, Požarevac: Književni časopis „Braničevo”, 5–7.
  • Trifunović 1974: Đ. Trifunović, Azbučnik srpskih srednjovekovnih književnih pojmova, Beograd: „Vuk Karadžić”.
  • Trifunović 1976: Đ. Trifunović, Kratak pregled jugoslovenskih književnosti srednjeg  veka, zapisi sa predavanja Đorđa Trifunovića, Beograd: Filološki fakultet Beogradskog univerziteta.