IDEOLOGIJA PROSVEĆENOSTI: SIMBOLIKA LAVA U DOSITEJEVIM „BASNAMA“

Lipar 78 (2022), (str. 13-25)

AUTOR(I): Ana S. Živković

E-ADRESA: ana.zivkovic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/LIPAR78.013Z

Dositejeva ideologija prosvećenosti ispituje se književnoistorijskim i istorijsko-poetičkim tumačenjem simboličkih značenja figure lava u Basnama (1788). Dositej Obradović je alegorijskim predstavama lavova potcrtao ključne ideje ideologije prosvećenosti otkrivajući istovremeno i načelna obeležja prosvećenog vladara: ljubav prema svim granama nauke i umetnosti, negovanje i izgrađivanje ispravnog ukusa, širenje korisnih znanja među svim društvenim staležima. Ako je milosrdni/mudri lav nosilac prosvećenog uma, to znači da priroda prosvećenog vladara, nenarušena sebičnim individualizmom, obećava pravedni politički i socijalni poredak. Kako bi se realizovala reforma narodnog života, budući srpski vladar trebalo bi da predvodi proces „izlaska” iz stanja maloletnosti istupajući protiv prinude, nečovečnosti, praznoverja i nevaljalih običaja.

ideologija, prosvećenost, Dositej Obradović, lav, simbolika, basne, prosvećeni vladar

Izvori
  • Obradović 2007: D. Obradović, Basne; Istina i prelest; Put u jedan dan, Beograd: Zadužbina „Dositej Obradović”.
  • Obradović 2008: D. Obradović, Sobranije raznih naravoučitelnih veštej, Beograd: Zadužbina „Dositej Obradović”.
  • Sveto pismo 1955: Sveto pismo staroga i novoga zavjeta, prev. Đura Daničić, Vuk Stefanović Karadžić, Beograd: Britansko i inostrano biblijsko društvo.
  • Apolodor 2004: Apolodor, Knjiga grčke mitologije, Zagreb: CID – NOVA.
  • Grbić 2012: D. Grbić, Prekretanja: Hale – Lajpcig, prekretnica u životu Dositeja Obradovića / Vorentscheidungen: Halle-Leipzig, wendepunkt im leben von Dositej Obradović, Beograd: Institut za književnost i umetnost; Halle: Seminar für Slavistik der Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg: Interdisziplinäres Zentrum für die Erforschung der Europäischen Aufklärung der Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg.
  • Đorđević 1907: T. Đorđević, Srpske narodne igre, knj. I, Beograd: Srpska kraljevska akademija.
  • Đurić 1954: V. Đurić, Postanak i razvoj narodne književnosti, Beograd: Znanje.
  • Eberhard 2012: J.  A.  Eberhard,  O  obeležjima  prosvećenosti  nacije,  prev.  D. Grbić, u: D. Grbić, Prekretanja: Hale – Lajpcig, prekretnica u životu Dositeja Obradovića / Vorentscheidungen: Halle-Leipzig, wendepunkt im leben von Dositej Obradović, Beograd: Institut za književnost i umetnost; Halle: Seminar für Slavistik der Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg: Interdisziplinäres Zentrum für die Erforschung der Europäischen Aufklärung der Martin-Luther Universität Halle-Wittenberg, 49–62.
  • Kant 2004: I. Kant, Odgovor na pitanje: Šta je prosvećenost, Novi Sad: Arhe: časopis za filozofiju, 1/1, prev. Julijana Beli Genc, Novi Sad, 260–264.
  • Kirlot 2001: J. E. Cirlot, A Dictionary od Symbols, Translated from the Spanish by Jack Sage, London: Taylor & Francis e-Library.
  • Levi Stros 1979: K. Levi Stros, Totemizam danas, Beograd: Beogradski izdavački- grafički zavod.
  • Marković, Jovićević 2006: D. Marković, S. Jovićević, Lov u srednjovekovnim srpskim poveljama, Beograd: Lovački savez Srbije.
  • Matić, Živković 2021: A. Matić, A. Živković, Mačke u usmenoj prozi i Dositejevim Basnama, u: N. Bubanja, D. Bošković, M. Kovačević (ured.), Srpski jezik, književnost, umetnost (Zbornik sa XV međunarodnog naučnog skupa Srpski jezik, književnost, umetnost, održanog na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu 6. jula 2021), Mačke: eko(po)etika u književnosti, jeziku i umetnosti, Kragujevac: FILUM, 2021, 61–79.
  • Nikolić 2007: N. Nikolić, Orfelin: nedovršena modernost, Beograd: Godišnjak Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima, god. III, Beograd, 155–213.
  • Peri 2000: M. Peri, Intelektualna istorija Evrope, prev. Đ. Krivokapić, Beograd: Klio.
  • Petrović 1999: S. Petrović, Srpska mitologija, Niš: Prosveta.
  • Skerlić 1966: J. Skerlić, Srpska književnost u XVIII veku, Beograd: Prosveta.
  • Ferber 2007: M. Ferber, A Dictionary of Literary Symbols, Second edition, Cambridge: Cambridge University Press, Cambridge CB2 8 RU.
  • Fin 2013: M. Fin, Petar Veliki kao preteča prosvećenog vladara u Dositejevom delu, u: D. Ivanić (ured.), Dositej Obradović u srpskoj istoriji i kulturi: zbornik radova, Beograd: Zadužbina „Dositej Obradović”, 479–492.