OBLICI POBUNE U SAMOKOVLIJINOJ I ANDRIĆEVOJ PROZI

Lipar 77 (2022), (str. 151-161)

AUTOR(I): Branka U. Todorović

E-ADRESA: brankat597@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR77.151T

U radu se uspostavlja veza između Samokovlijinog junaka Jahijela Danitija iz pripo- vijetke Davokova priča o Jahijelovoj pobuni (1953) i Andrićevog junaka kmeta Simana iz pripovijetke Priča o kmetu Simanu (1969). Iznosi se teza da pomenuti junaci, uprkos značajnim razlikama između njih, imaju zajedničku osnovu za svoju pobunu. Iako je povod njihove pobune različit, i jedan i drugi pronalaze uzroke svoje odbačenosti od strane društva u ukorijenjenim vjerskim, tj. društvenim odnosima koji marginalizovanom pojedincu ne ostavljaju nikakvu mogućnost za oslobođenje i napredovanje. Junaci su oka- rakterisani kao ljudi bundžije, čije pobune imaju različit oblik i ishod. Pobunu Jahijela Danitija posmatramo kao malu, ljudsku, a pobunu kmeta Simana kao revolucionarnu.

pobuna, bundžije-ljudi, jevrejska tradicija i religija, revolucionar, vlast i pojedinac

Izvori
  • Andrić 1988: I. Andrić, „Priča o kmetu Simanu”, u: I. Andrić, Izabrane pripovetke, Beograd: Nolit.
  • Samokovlija: 1964: I. Samokovlija, „Davokova priča o Jahijelovoj pobuni”, u: I. Samokovlija, Pripovijetke, Novi Sad: Matica srpska
  • Andrić 1963: I. Andrić, Prokleta avlija, Beograd: Prosveta.
  • Vučković 1986: R. Vučković, Samokovlija i Andrić, u: S. Tutnjević (ured.), Zbornik radova o Isaku Samokovliji, Sarajevo: Institut za jezik i književnost: Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, 113–150.
  • Kulenović 1964: S. Kulenović, Gama i riječ Isaka Samokovlije, u: I. Samokovlija, Pripovijetke, Novi Sad: Matica srpska, 7–25.
  • Novaković 1986: B. Novaković, Isak Samokovlija sučeljen sa elementima čovekove metamorfoze, u: S. Tutnjević (ured.), Zbornik radova o Isaku Samokovliji, Sarajevo: Institut za jezik i književnost: Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine, 77–90.
  • Tutnjević 1972: S. Tutnjević, Tekst o Isaku Samokovliji, u: S. Tutnjević, Radi svoga razgovora, Sarajevo: Svjetlost, 105–121.