POPULARNA KULTURA I FORMACIJE DRUŠTVENOG POVEZIVANJA DRAMSKIH LIKOVA HAROLDA PINTERA

Lipar 77 (2022), (str. 99-121)

AUTOR(I): Sanja Rafailović

E-ADRESA: eossbg@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR77.099R

Tema ovog rada je definisanje pojma popularne kulture i utvrđivanje uticaja iste na formacije društvenog povezivanja dramskih likova Harolda Pintera. Prvi deo rada oslanja se na teorije renomiranih sociologa u vezi sa eksplikacijom pojma popularne kulture i detereminisanjem njenih elemenata, sa posebnim fokusom na društvene formacije. U drugom delu rada, komparativnom metodom, određuju se i objašnjavaju društvene formacije koje sklapaju dramski likovi Harolda Pintera u dramama Ku- hinjski lift, Nastojnik, Povratak, Ničija zemlja, Izdaja i Proslava. Preciznije, povezivanje dramskih likova Harolda Pintera razvrstava se na: udruživanje čija je svrha ostvarivanje individualnih ciljeva (porodica, prijatelji, poslovni saradnici) i udruživanje koje je samo sebi svrha (proslava). Cilj rada jeste da se odredi u kojoj meri popularna kultura utiče na formacije društvenog udruživanja protagonista dramskog stvaralaštva Harolda Pintera.

popularna kultura, elementi popularne kulture, formacije društvenog povezivanja, individualni ciljevi, samo sebi svrha, Harold Pinter, dramski likovi

• Bazić i Pešić 2012: J. Bazić i M. Pešić, Sociologija, Leposavić: Učiteljski fakultet u Prizrenu.
  • Gejn 1991: M. Gane, Baudrrilard’s Bestiary, London and New York: Routledge.
  • Eslin 1976: M. Esslin, Pinter: A Study of his Plays, New York: The Norton Library W-W-Norton 8c Company-INC.
  • Lipovetski 2008: Ž. Lipovetski, Paradoksalna sreća – Ogled o hiperpotrošačkom društvu, Zagreb: AB izdanja antibarbarus.
  • Marks i Engels 1977: K. Marks i F. Engels, Dela, Dvadeset prvi tom, Beograd: Prosveta.
  • Pavlović 2020: T. Pavlović, Ka unutrašnjim horizontima, Prilog proučavanju avangardne dramske poetike Harolda Pintera, Kragujevac: Filološko- umetnički fakultet. ‹https://www.researchgate.net›.
  • Pinter 2013: H. Pinter (Pinter H.), Betrayal, New York: Grove Press. ‹www.groveatlantic.com›. eBook ISBN: 978-0-8021-9228-
  • Pinter 2009: H. Pinter (Pinter, H.), Celebration. ‹https://irp-cdn.multiscreensite.com/b5cf95f0/files/uploaded/Celebration.pdf .›.
  • Pinter 1982: H. Pinter, Pet drama, Beograd: Nolit.
  • Pinter 1996: Pinter, H, Harold Pinter: Plays One, London: Faber and Faber.
  • Storej 2001: J. Storey, Popular Cultural Theory and Culture: An introduction, Edinborough: Pearson Education Limited.
  • Fisk 2001: DŽ. Fisk, Popularna kultura, Beograd: Klio (Clio).
  • Šnel 2008: R. Šnel, Leksikon savremene kulture: teme i teorije, oblici i institucije od 1945. do danas, Beograd: Plato.