ŽELJA I SMRT U ROMANU „RAVELŠTAJN“ SOLA BELOUA

Nasleđe 59 (2024) [263-272]

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Nikola M. Đuran

Download FullPdf   

DOI: 10.46793/NasKg2459.263DJ

SAŽETAK /ABSTRACT:

U radu se razmatra način na koji Sol Belou u romanu Ravelštajn analizira prirodu finalizma života i, s druge strane, domen ljudskih željā koji seže ne samo izvan granicā smrtnosti već i izvan čoveka kao pojedinca. Autor rada anali- zira egzistencijalistički značaj motiva smrti, koji je u romanu istaknut kao izvor frustracije i skepse prema platonističkoj veri u trajnost bića, ali i  koji  podstiče  protagonistu, Čika, da u činu želje za životom i vrednostima koje život simboli- zuje uvidi ontičku superiornost čoveka nad svojom smrtnošću. Kombinacijom učenja Žaka Lakana o želji kao mističkoj vezi između čoveka i nesaznatljive spoljašnjosti koja ga  priziva,  ili „Drugog”, i učenja Martina Hajdegera o ontološkom usudu čoveka kao bića koje dela podstaknuto svešću o smrti, u analizi se ukazuje na mogućnost bića da nadiđe smrtnost odbacivanjem društvenih ontoloških kriterijuma i verom u lično katark- tičko iskustvo. Stoga se, po Belouovom  zaključku,  nepotpu-  nost bića zaceljuje vezivanjem za suštinu ljudi, koja se ogleda u njihovim ključnim željama i potrebama. Na osnovu svog statusa eshatološke varijante želje, ljubav je motiv koji podstiče Čikovo nalaženje oslonca u arhetipskom otporu čovečanstva prema teretu smrti.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS: 

Sol Belou, Žak Lakan, Martin Hajdeger, ontologija, metafizika, smrt, želja

LITERATURA/ REFERENCES:

  • Belou 2001: S. Bellow, Ravelštajn, Beograd: Narodna knjiga. Lakan 2006: J. Lacan, Écrits, New York: W.W. Norton & Company. Hajdeger 2001: M. Heidegger, Being and Time, Oxford: Blackwell.
  • Hjuitson 2010: O. Hewitson, What Does Lacan Say About… Desire?, in: <lacanon- line.com>, May 9, 2010), <https://www.lacanonline.com/2010/05/what-does-lacan-say-about-desire/>, 16. 3. 2023.