ФРАЗЕОЛОГИЈА И ПАРЕМИОЛОГИЈА У ВЕЧИТОМ МЛАДОЖЕЊИ ЈАКОВА ИГЊАТОВИЋА

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Наташа С. Вуловић Емонтс

DOI: 10.46793/NasKg2457.301VE

САЖЕТАК /ABSTRACT:

У раду се анализирају ексцерпиране фразеолошке и паремио- лошке јединице употребљене у роману Вечити младожења Јакова Игњатовића. Поједини аспекти других дела овог писца су проу- чавани, али фразеолошки ниво није био тема у досадашњој срби- стици. Циљ је утврдити карактеристике фразеолошког корпуса који је писац користио при реалистичком приказивању друштвеног живота у Сентандреји у 19. веку, те семантичком анализом и уз примену историјскоетимолошког метода пружити увид у природу, порекло и функцију ексцерпиране грађе. Истраживање показује  да поред интернационалних књижевних фразеолошких јединица, већи део њих је фолклорног порекла. Тако је и код фолклорних паремиолошких јединица, што указује на добро познавање српског фразеолошког корпуса, као дела језичког фонда српског језика који је имао живу и активну употреби у тој средини.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

фразеолошке јединице, паремиолошке једи- нице, Јаков Игњатовић, интернационалне јединице, фолклорне јединице, српски језик

ЛИТЕРАТУРА/ REFERENCES:

• Banković-Todorović 1962: O. Banković-Todorović, Beleške o jeziku i stilu Jakova Ignjatovića u romanu „Vasa Rešpekt”, Naš jezik, XII/7–10, 252–269.
  • Begović 2019: K. Begović, Frazeologizmi sa komponentom živ na srpskom i južnoslovenskom govornom prostoru: dijahronijski i sinhronijski aspekt, odbranjena, neobjavljena doktorska disertacija, Filološki fakultet, Beograd.
  • Бошков 1988: Јаков Игњатовић, Св. Андреја, у: Ж. Бошков, Мисли о српском народу, Нови Сад–Матица српска–Приштина: Јединство.
  • Deretić 1964: J. Deretić, Jakov Ignjatović, Beograd: Izdavačko preduzeće „Rad”.
  • Đajić 2008: Milka N. Đajić, Doberman – Fridrih Luis Doberman, Beograd: Kinološka sekcija fakulteta veterinarske medicine.
  • Grimm 1854–1961: J. Grimm, W. Grimm, Deutsches Wörterbuch, Leipzig: Verlag von Hirzel.
  • Živković 1967: D. Živković, Bidermajerski stil romana Jakova Ignjatovića, Zbornik Matice srpske za književnost i jezik, 15/1, 42–62.
  • Ivanić–Vukićević 2020: D. Ivanić, D. Vukićević, Divna disharmonija Jakov Ignjatović, Beograd: Filološki fakultet.
  • Jakšić–Bašić 2005: B. Jakši, G. Bašić, Umetnost preživljavanja. Gde i kako žive Romi u Srbiji, Beograd: Institut za filozofiju i društvenu teoriju, „Filip Višnjić”.
  • Jerković 1972: J. Jerković, Jezik Jakova Ignjatovića, Novi Sad: Matica srpska.
  • Kutz 2011: A. K. Kutz, Mayer Amschel Rothschild: die exogenen Faktoren der wirtschaftlichen Entwickung eines Bankhauses, Graz: Karl-Franzens-Universität.
  • Marjanović 2009: M. Marjanović, Frazeologizmi s leksemom Vlah, u: B. Mišić Ilić, V. Lopičić (ur.), Jezik, književnost, identitet. Jezička istraživanja, Niš: Filozofski fakultet, 94–102.
  • Milosavljević 2007: B. Milosavljević, Kakav glas bije Grke?!, u: B. Čubrović, M. Daničić (prir.), Glas u jeziku, književnosti i kulturi, Beograd: Philologia, 159–168.
  • Мокиенко 2008: В. М. Мокиенко, Т. Г. Никитина, Большой словарь русских народных сравнений, Москва: Олма Медиа Групп.
  • Мокиенко 2014: Устойчивые сравнения в системе фразеологии, у:  В.  Мокиенко (ур.), XLIV Международная филологическая научная конференция, Санкт-Петербург– Грайфсвальд: Cанкт-Петербургский государственный университет, Universität Greifswald, 37–49.
  • Mršević-Radović 1987: D. Mršević-Radović, Frazeološke glagolsko-imeničke sintagme u savremenom srpskohrvatskom jeziku, Beograd: Filološki fakultet.
  • Orsić 2015: S. Orsić, Jašin osmejak, Dalj: Kulturni i naučni centar „Milutin Milanković”.
  • Petrović 2000: Đ. Petrović, Cigani u Sremu u 18. veku, prilog proučavanju, u: M. Macura (red.), Cigani/Romi u prošlosti i danas, Zbornik radova sa naučnog skupa održanog 16. i 17. decembra 1996. godine, knj. XCIII, Beograd: Odeljenje društvenih nauka, Komisija za proučavanje života i običaja Roma, Srpska akademija nauka i umetnosti, 11–33.
  • Piper–Klajn 2013: P. Piper, I. Klajn, Normativna gramatika srpskog jezika, Novi Sad: Matica srpska.
  • Skerlić 1910: J. Skerlić u: Jakov Ignjatović, Večiti mladoženja, Beograd: Srpska književna zadruga, 130, Štamparija „Dositije Obradović”.
  • Skok 1971: P. Skok, Etimologijski rječnik hrvatskoga ili srpskoga jezika, I–IV, Zagreb: Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti.
  • Trajković–Drakić 2015: М. Trajković, D. Dračić, Bioetika protiv nestajanja čoveka, – kroz prizmu opšte i krivično-pravne teorije, u: S. Orlović, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, XLIX 1, Novi Sad, 117–132.
  • Šipka 2008: M. Šipka, Zašto se kaže, Novi Sad: Prometej.
  • Štrbac–Štasni 2017: G. Štrbac, G. Štasni, Somatizmi i konceptualizacija stvarnosti u srpskom jeziku (glava i njeni delovi), Novi Sad: Filozofski fakultet.
  • Vulović 2015: N. Vulović, Srpska frazeologija i religija: lingvokulturološka istraživanja, Beograd: Institut za srpski jezik.
  • Vulović 2016: N. Vulović, Ekspresivnost frazeoloških jedinica s komponentom đavo u srpskom jeziku, Naučni sastanak slavista u Vukove dane 45/1, 381–393.
  • Vulović Emonts 2021: N. Vulović Emonts, Siromaštvo – konvencionalni sud u sistemu vrednosti u srpskom jeziku i kulturi, Beograd: Naučni sastanak slavista u Vukove dane, 50/1, 253–263.