Masovnom upotrebom Interneta izdavaštvo u sferi nauke se značajno izmenilo. Gotovo svi svetski izdavači naučnih časopisa, pored svoje papirne forme, istovremeno objavljuju i elektronsku formu, čime značajno doprinose vidljivosti i dostupnosti svojih izdanja. Poslednjih godina znatno je uvećan broj naučnih časopisa koji imaju samo elektronsku formu, poput megačasopisa.
Pored članaka u celini, krajnjem korisniku je omogućeno i da ima uvid u radove koji su citirani u svakom članku (ukoliko je za to plaćena pretplata ili je časopis u režimu otvorenog pristupa) ili podacima koji su korišćeni u radu. Sistem praćenja od bibliografskog opisa reference do punog teksta obezbeđuje se preko DOI identifikatora.
DOI (Digital Object Identifier) je jedinstvena alfanumerička niska dodeljena pojedinačnom digitalnom objektu (članku, poglavlju u knjizi i sl.). Preko te oznake uspostavlja se veza do Internet stranice na kojoj se dokument nalazi. Povezivanje podataka o člancima, DOI brojevima i veb adresama obavlja se preko servisa CrossRef (www.crossref.org).
Taj servis održava bazu DOI brojeva, meta-podatke i linkove do punih tekstova. Dodatne mogućnosti obuhvataju proveru na antiplagijarizam u I-thenticate softveru, a digitalni objekti koji dobiju DOI ostaju u korpusu za proveru novih radova.
Uobičajena procedura je da se izdavači naučnih časopisa obraćaju CrossRef-u za pristupanje sistemu i pripremu metapodataka, prema zadatim standardima. Kako u Srbiji većinu časopisa izdaju asocijacije ili institucije, ima opravdanja da se dodela DOI brojeva i priprema metapodataka objedini i time učini jednostavnijom i efikasnijom.
U proteklom periodu u Narodnoj biblioteci Srbije je primenjen celokupan DOI sistem i uspostavljena saradnja sa CrossRef-om, a Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja do sada finansira dodelu DOI brojeva člancima za 66 naučnih časopisa. Univerzitetska biblioteka u Kragujevcu je od jula meseca 2020. godine uvela uslugu dodele DOI broja za potrebe izdavaštva u okviru Univerziteta u Kragujevcu.