APLIKACIJA ZA AUTOMATSKU IZRADU TOPOLOŠKOG FAJLA POTREBNOG ZA KREIRANJE MREŽNIH MODELA

UPRAVLJANJE I TELEKOMUNIKACIJE U EES / 21. simpozijum CIGRE Srbija 2024  (str. 165-175)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Julijana Vićovac, Marija Miljuš, Nenad Janković, Srđan Subotić, Jasmina Đorđević, Jelena Đurđević, Miloš Mićić, Aleksandra Miković

Download Full Pdf  

DOI:  10.46793/CIGRE21S.165V

SAŽETAK / ABSTRACT:

Operator prenosnog sistema EMS AD svakodnevno izrađuje mrežne modele za dan unapred (DACF), dva dana unapred (D2CF) i unutar dana (IDCF) prema zahtevima ENTSO-E. Sa ciljem daljeg unapređenja, u ENTSO-E se sve više insistira kako na povećanju tačnosti mrežnih modela, tako i na izradi dodatnih modela. Trenutni cilj je da se u blikoj budućnosti mrežni modeli, pored dosadašnjih, svakodnevno izrađuju i za 24 sata za sedam dana unapred, kao i svakog sata unutar dana za sve preostale sate tekućeg dana (umesto na svakih 8 sati kako je trenutno).

Kako se za kreiranje mrežnih modela koriste četiri ulazna fajla (podaci o potrošnji, proizvodnji, razmeni i topologiji) javlja se potreba za automatizacijom njihovog kreiranja u cilju ispunjenja svih zahteva koje nameće ENTSO-E, što podrazumeva smanjenje uticaja ljudskih grešaka i povećanje efikasnosti procesa izrade ovih modela.  

Najkompleksniji fajl koji se koristi za izradu mrežnih modela predstavlja planirana topologija sistema i on sadrži topološki status (uključen/isključen) elemanata mreže, odnosno visokonaponskih vodova, transformatora i spojnih polja. U našem sistemu, najveći broj promena topologije sistema uzrokovan je planiranim radovima u prenosnom sistemu, te je ove podatke neophodno uključiti u topološki fajl na odgovarajući način.

U ovom radu dat je pregled svih aktivnosti koje su sprovedene kako bi se uspostavilo automatsko kreiranje topološkog fajla. Opisane aktivnosti su sprovedene kroz evropski Horizon 2020 projekat Reliability, Resilience and Defense Technology for the Grid – R2D2 [2]. Pored izrade same aplikacije za automatsko kreiranje topološkog fajla, dat je i osvrt i na proširenje modela u bazi tehničkog informacionog sistema, za sve kategorisane elemente (visokonaponske vodove, transformatore, dalekovodna polja, transformatorska polja, kablovska polja, sabirnice, sabirničke rastavljače) i mapiranje sa jedinstvenim cimID, kao i proširenje već postojeće aplikacije za odabravanje isključenja u prenosnom sistemu, što je sve bilo neophodno kako bi se automatizovala izrada toploških fajlova.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

TTA (Topology Transfer Application), zahtev za isključenje, topološki fajl, cimID

LITERATURA / REFERENCES:

[1] Uredba o uspostavljanju smernica za rad sistema za prenos električne energije – Commission Regulation (EU) 2017/1485 of 2 August 2017 establishing a guideline on electricity transmission system operation System Operation Guidelines (SO GL) 

[2] European merging function requirements specification

[3] Commom Grid model methodology(CGMM)

[4] https://r2d2project.eu