ULOGA PROFESIONALNIH KORISNIKA U DRŽAVNOM SISTEMU UPRAVLJANJA NEPOKRETNOSTIMA

„URBANIZAM I ODRŽIVI RAZVOJ” (2024),  [289-295]

AUTHOR(S) / AUTOR(I): Ognjenka Ilić, Ljubica Dragutinović, Gordana Korovljev, Milica Lešnjak

E-MAIL: ognjenka.ilic@rgz.gov.rs

DOI: 10.46793/Urbanizam24.289I

ABSTRACT / SAŽETAK:

Republički geodetski zavod je u periodu od 2015. godine do danas unapredio kvalitet podataka o nepokrenostima. Potpuno digitalizovanim sistemom za upravljanje geoprostornim podacima i razvojem jedinstvenih softverskih sistema uz izmene zastarelih propisa u 2023. godini, društvo je dobilo transparentan i pouzdan katastar nepokretnosti 21. veka. Putem internet portala i mobilnih aplikacija omogućen je besplatan pristup podacima katastra za sve registrovane korisnike, organe uprave i imaoce javnih ovlašćenja kao i javni uvid u podatke svim građanima. Pored tehničko tehnoloških dostignuća paraleno je izmenjena pravna regulativa što je dovelo do potpune digitalizacije postupka upisa u katastar nepokretnosti putem e-Šaltera, a softverskim alatom za izradu digitalnog geodetskog elaborata unaprediće se i rad geodetskih organizacija. Izmenom zakonske regulative omogućeno je građanima i privredi da na raspolaganju imaju besplatno preko 5000 šaltera registrovanih profesionalnih korisnika, advokata i geodetskih organizacija, preko kojih mogu uputiti svoje zahteve ka svim organizacionim jedinicama Republičkog geodetskog zavoda. Na navedeni način profesionalni korisnici doprinose upravljanju nepokretnostima. Digitalizacija postupka u katastru nepokretnosti učinila je postupak efikasnijim, što je rezultiralo uštedom sredstava u državnom budžetu, a građanima komforan i siguran put do upisa u katastar uz pomoć profesionalnih korisnika.

KEYWORDS / KLJUČNE REČI:

Republički geodetski zavod, katastar nepokretnosti, profesionalni korisnici, digitalni geodetski elaborat

REFERENCES / LITERATURA:

• Zakon o postupku upisa u katastar nepokretnosti i katastar infrastrukture („Sl. Glasnik RS“, br. 41/2018, 95/2018, 31/2019, 15/2020
    i 92/2023).
  • Miladinović. M, Katastastar nepokretnosti, Univerzitet u Beogradu, Građevinski fakultet, Odsek za geodeziju, Beograd 2004.
  • Pravilnik o postupku i uslovima za sticanje sertifikata za korišćenje modula za izradu digitalnog geodetskog manuala od strane geodetske organizacije („Službeni glasnik RS”, broj 19/24).
  • Pravilnik o katastarskom premeru, obnovi katastra i geodetskim radovima u održavanju katastra nepokretnosti („Službeni glasnik RS“, br 7/2019, 26/2020, 122/2020 i 93/2023).