МАСОВНА ПРОЦЕНА ВРЕДНОСТИ НЕПОКРЕТНОСТИ – ЈЕДАН ОД СТУБОВА КАТАСТРА ЗА 21. ВЕК

„УРБАНИЗАМ И ОДРЖИВИ РАЗВОЈ” (2024),  [241-246]

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Огњен Ђорђевић, Немања Костић, Илија Васиљевић, Ивана Штрбац

E-MAIL: ognjen.djordjevic@rgz.gov.rs

DOI: 10.46793/Urbanizam24.241DJ

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Вредност непокретности препозната је од стране Уједињених нација као један од 4 стуба ефикасне земљишне администрације. Катастар непокретности представља једну од најбитнијих институција сваке државе јер обухавта податке о највреднијој имовини једне земље. Он омогућава грађанима приступ ажурним и провереним информацијама везаних за непокретности на територији једне државе. Осим приступа информацијама, модеран катастар који обухвата сва четири стуба земљишне администрације је неопходан и због самог евидентирања непокретности и валсништва, рефлектовања економске активности једне државе и њених грађана, тако и због веродостојнијег обрачунавања пореза на имовину који представља један од главних прихода једне државе. Републички Геодетски Завод је због претходно поменутих фактора препознао потребу за постојањем јединственог система за прикупљање података са тржишта непокретности, као и развијања модела за масовну процену свих типова непокретности на територији Републике Србије. Републички Геодетски Завод је у сврху прикупљања неопходних података 2012. године развио Регистар Цена Непокретности који за циљ има прикупљање података о свим прометованим непокретностима на територији Републике Србије. Подаци прикупљени на овај начин представљају основу модела за масовну процену непокретности. Ови модели на основу прикупљених података о карактеристикама непокретности, а користећи хедоничку линеарну регресију предвиђају тржишну вредност непокретности на данашњи дан. Осим за предвиђање вредности, ови модели се користе и за креирање Индекса цена непокретности, главног индикатора кретања тржишних трендова.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

непокретност, масовна процена, хедоничка регресија, Геопросторни подаци, индекс цена непокретности

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

• IAAO, Стандарди о масовној процени непокретности;
  • Бранко Божић, Драгана Милићевић, „Процена вредности непокретности и њена улога у одрживом развоју тржишта непокретности у Републици Србији“, у Београду, 2012. године;
  • Еуростат, Приручник о стамбеним индексима цена;
  • Мр Стојанка Бранковић, „Развој концепта система масовне процене вредности непокретности у Републици Србији“, Геодетско друштво Херцег-Босне;
  • РГЗ, Методологија израде РГЗ индекса цена станова;
  • РГЗ, Сектор за развој и иновације, одељење за процену и вођење вредности, модели масовне процене;