GRAD NA RJEČINI – SPONTANI VS. BIROKRATIZIRANI GRAD

E-MAIL: denis.ambrus@gradri.uniri.hr

DOI: 10.46793/Urbanizam24.069A

ABSTRACT / SAŽETAK:

Pregledom dosadašnjih istraživanja u grani urbanizam i prostorno planiranje, na primjeru grada Rijeke i njene luke pokazuju se visoki europski dometi realiziranih pojedinih ansambala fizičke forme. Prethodna povijesna razdoblja karakterizirala su, između ostaloga, uočeni problemi isprekidanosti kontinuiteta urbanizma, koji je kao slika cjelovitosti grada ne(opravdano) izostaousvajanjem, pod raznovrsnim prilikama svojevremenih neupitnih globalnih urbanističkih trendova. Tako je u gradu na Rječini i na moru, prepoznata jasna diferencijacija prostorne stvarnosti kako prirodnih (geomorfoloških, hidrografskih, klimatoloških), tako i antropogenih (dvojnost urbaniteta, trasiranje opće infrastrukture, predimenzioniranje pojedinih funkcija, izostanak zelenih zaštitnih pojaseva) prostornih čimbenika. Cilj ovoga istraživanja je spoznati i preispitati putem studija slučaja, prvenstveno ravna mjesta i lokacije, oformljena u priobalju malo iznad morske razine u neposrednom kontaktu s funkcionalnim javnim sadržajima, smještena na potezu od Martinšćice na istoku do Preluka na zapadu. Ista bi kroz razvojne scenarije ponudila odabir mogućih budućih razvojnih javnih gradonosnih formi. U daljnjim projekcijama, odabranih fizičkih entiteta – lokacija, primjenjivo je objedinjenje i uspostavljenje dokazanih kvalitetnih propisa iz baštine urbane matrice pretežne javne funkcije s pravom građanstva u njenom korištenju.

KEYWORDS / KLJUČNE REČI:

urbanizam, Rijeka, luka Rijeka, kulturna baština

REFERENCES / LITERATURA:

• Ambruš, D., Dusparić, V. (2023) Delta – središnji park Rijeke, „On Architecture – Challegers in Design“ (ur.) Bogdanović R., Conference Proceedings STRAND, Belgrade. str.187-193
  • Tošić, D. (2018) Principi regionalizacije. Univerzitet u Beogradu Geografski fakultet, Beograd, str. 17, 28
  • Lučić, I. (2012) Mogućnosti revitalizacije riječkoga lučkog prostora i primjeri iz Bostonske prakse / V. Međunarodna konferencija o industrijskoj baštini Rijeka i industrijsko graditeljsko naslijeđe, (ur.) Palinić, N, et al..Pro Torpedo, Rijeka. str. 867-868, 877
  • Šepić, Lj., Barišić Marenić, Z., Uchytil, A. (2012) Situacija na području zaštite i revitalizacije industrijske baštine u Hrvatskoj od 2000. godine. Promišljanje afirmacije Rijeke kao hrvatskog Ironbridgea / V. Međunarodna konferencija o industrijskoj baštini Rijeka i industrijsko graditeljsko naslijeđe, (ur.) Palinić, N, et al.. Pro Torpedo, Rijeka, str. 116
  • Prelog, M. (1973) Prostor Vrijeme, Društvo historičara umjetnosti Hrvatske, Knjiga XXI, Zagreb, str. 51, 59
  • Jurković, S. (2012) Pristup problemima i potencijalima prostora rafinerije Mlaka. / V. Međunarodna konferencija o industrijskoj baštini Rijeka i industrijsko graditeljsko naslijeđe, (ur.) Palinić, N, et al..Pro Torpedo, Rijeka. str. 611, 621
  • Ambruš, D. (2021) Postindustrijski gradovi, STRAND – Asocijacija za razvoj održive urbane zajednice, Bogdanović, R., (ur.), Beograd, str. 231
  • Prostorni plan Primorsko-goranske županije, („Narodne novine“ broj 76/07, 38/09, 55/11, 90/11 i 50/12). I. Izmjena i dopuna Prostornog plana Primorsko-goranske županije, Rijeka, 2018. (https://zavod.pgz.hr/planovi_i_izvjesca/prostorni_plan_pgz)
  • Mrak, I., Ambruš, D., Marović, I. (2022) A Holistic Approach to Strategic Sustainable Development of Urban Voids as Historic Urban Landscapes from the Perspective of Urban Resilience. Buildings, 12 (11), 12111852, 34, str. 2