КАКО ЗАТВОРИТИ КРУГ: КОНТРОЛА ПЛАНОВА И УНАПРЕЂЕЊЕ ПЛАНИРАЊА КРОЗ МОНИТОРИНГ И ЕВАЛУАЦИЈУ

„УРБАНИЗАМ И ОДРЖИВИ РАЗВОЈ” (2024),  [11-16]

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Jасмина Ђокић Павков, Ана Граовац, Љубица Славковић, Ксенија Радовановић

E-MAIL: jasmina.djokic@gmail.com

DOI: 10.46793/Urbanizam24.011DJ

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Према домаћој легислативи, просторно и урбанистичко планирање је делатност од јавног значаја, која има за циљ управљање простором и просторним развојем тако да се усвојена начела спроводе од највишег, републичког, до локалног нивоа, и да се при томе подручја посматрају целовито, у контексту ширих територија – хоризонтална и вертикална координација планирања. Сама реч планирање упућује да се ради о активности која се (i) унапред, плански осмишљава, (ii) системски спроводи, а (iii) ефекти планирања се посматрају, прате и вреднују, и (iv) постају база за следеће фазе исте активности, тако да се процес коригује и усмерава у складу са промовисаним вредностима и циљевима, а на основу претходно остварених резултата.
У раду истражујемо кључне аспекте (iii) – мониторинга и евалуације планова, са идејом да се препознају конкретни (а) процедурални кораци / фазе и (б) базични критеријуми за сваки од њих које је потребно пратити, како би се утврдили ефекти плана у односу на постављене циљеве. Наравно, такав подухват превазилази обим и капацитете овог истраживања, али остаје претензија на постављање – макар и непотпуне, основне матрице процеса, и скретање пажње скупа на практичне аспекте ове важне теме.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

планирање, хоризонтална и вертикална координација, мониторинг, евалуација

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

• Bodrijar, Žan (1991) Simulakrumi i simulacija,, Novi Sad: Ip. Svetovi,
  • Đokić, J., Graovac, A., Radovanović, K., & Slavković, L. (2023). Evaluacija i efekti sprovođenja planova generalne regulacije. XII naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem Planska i normativna zaštita prostora i životne sredie. Novi Pazar: Asocijacija prostornih planera Srbije, Univerzitet u Beogradu – Geografski fakultet.
  • Đokić, J., Graovac, A., Slavković, L., & Radovanović, K. (2023). Planning Belgrade in reverse: questioning strategic planning in practice. IRASA International Scientific Conference Science, Education, Technology, and Inovation SETI V 2023.
  • Graovac, A., Đokić, J., Teofilović, A., & Teofilović, V. (2021). Uloga i dometi generalnog urbanističkog plana u savremenom planiranju Beograda. Arhitektura i urbanizam, 52, 7-15.
  • Radovanović, K., Milovanović Rodić, D., Graovac, A., Slavković, L., Jerinić, J., Maruna, M., & Đokić, J. (2022). Razmere eProstora – ima li mesta za javnost? Kriticka analiza predloga koncepta politike o reformi e-Prostora i reformi prostornog i urbanističkog planiranja u RS,. Međunarodna konferencija 18. Letnja škola urbanizma i održivog razvoja (стр. 229-238). Vrnjačka Banja: Udruženje urbanista Srbije, Republički geodetski zavod.
  • UN-Habitat. (2020). Monitoring and Evaluating National Urban Policy: A Guide. Nairobi: UN-Habitat.
  • UN-Habitat (2020) Our City Plans: An Incremental and Participatory Toolbox for Urban Planning, Nairobi: United Nations Human Settlements Programme
    Zeković, S., Vujošević, M., Bolay, J.-C., Cvetinović, M., Živanović Miljković, J., & Maričić, T. (2015). Planning and land policy tools for limiting urban sprawl: The example of Belgrade. Spatium, 33, 69-75.
  • Zeković, S. (2008) Evaluation of the current urban land systemin Serbia, Spatium, 17-18, pp. 55-60
  • Ђокић, Ј., & Граовац, А. (2021). Урбано наслеђе и диверзитет стамбених типологија у савременом Београду. У О. Вучковић, & Р. Мрљеш (Ур.), XI Научно-стручна конференција са међународним учешћем: Градитељско наслеђе и урбанизам (стр. 190-203). Београд: Завод за заштиту споменика културе града Београда.
  • Закон о планирању и изградњи “Службени гласник РС”, бр. 72/09, 81/09 – исправка, 64/10 – УС, 24/11, 121/12, 42/13 – УС, 50/13 – УС, 98/13 – УС, 132/14, 145/14, 83/18, 31/19, 37/19 – др. закон, 9/20, 52/21 и 62/23.
  • Закон о планском систему Републике Србије, „Службени гласник РС“, број 30/18
  • Приручник за анализу ефеката јавних политика и прописа (2020), Влада Републике Србије, Републички секретаријат за јавне политике
  • Стратегија одрживог урбаног развоја РС до 2030. године „Службени гласник РС“, број 47/19
  • Уредба о методологији управљањa јавним политикама, анализи ефеката јавних политика и прописа и садржају појединачних докумената јавних политика, „Службени гласник РС“, број 8/19