O NEKIM IDENTITETSKIM POJMOVIMA U UDŽBENICIMA SRPSKOG JEZIKA ZA SREDNJU ŠKOLU

AUTOR: Veljko Ž. Brborić

E-ADRESA:

DOI: 10.46793/ZIP21.155B

U prilogu će biti reči o nekim identitetskim podacima i pojmovima u srednjoškolskim udžbenicima. Reč je, po našem mišljenju, o važnim podacima i njihovim objašnjenjima. Konsultovaćemo Gramatiku srpskog jezika za gimnazije i srednje škole Zavoda za udžbenike, ali i novije udžbenike izdavačkih kuća Klet, Logos i Eduka, za prvi i drugi razred srednjih škola. Tako ćemo biti u prilici da vidimo šta se nudi uz neke identitetski važne termine iz istorije srpskog jezika. Namera nam je, dakle, da utvrdimo šta donose srednjoškolski udžbenici o nekoliko identitetskih pojmova.

srpski jezik, identitet, identitetski pojmovi, udžbenici, srednja škola.

• Brborić (2015): Veljko Brborić, Jezički i nacionalni identitet u osnovnoj školi, Uzdanica, XII/1, Jagodina, 147–156.
  • Brborić (2017): Veljko Brborić, Mesto i uloga srpskog jezika kao nastav- nog predmeta u obrazovnom sistemu, u: Srpski jezik i ćirilica danas (ur. M. Kovačević i A. Vraneš), Andrićgrad: Andrićev institut, 73–90.
  • Dragićević (2015): Rajna Dragićević, Neka pitanja organizacije nastave srpskog jezika kao važan faktor očuvanja identiteta srpskog jezika i kulture, Uzdanica, XII/1, Jagodina, 117–129.
  • Kovačević (2003): Miloš Kovačević, Srpski jezik i srpski jezici, Beo- grad: Srpska književna zadruga.
  • Kovačević (2015): Miloš Kovačević, Srpska politička pripomoć pro- mociji tzv. ’bosanskog’ jezika, Uzdanica, XII/1, Jagodina, 63–76.
  • Milanović (2004): Aleksandar Milanović, Kratka istorija srpskog književnog jezika, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Status (2021): Status srpskog jezika i književnosti u obrazovnom si- stemu, Zbornik radova sa prve interkatedarske srbističke konferencije održane u NOKC „Vuk Karadžić” u Tršiću, 19–21. jun 2020, Beograd: Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja.