JEDAN POGLED NA REŠAVANJE PROBLEMA SRPSKOG JEZIKA U DOBA TRANZICIJE

AUTOR: Rajna M. Dragićević

E-ADRESA:

DOI: 10.46793/ZIP21.059D

U radu se iznosi i obrazlaže mišljenje da se problemi srpskog jezika u doba tranzicije bar delimično mogu rešiti odgovornim odnosom srpskih lingvista prema disciplinama kojima se bave. U uslovima kada drugi narodi bez ikakve zadrške srpsko materijalno i nematerijalno kulturno nasleđe proglašavaju svojim, srbisti mogu i moraju odgovoriti na samo jedan način – pisanjem kapitalnih dela u kojima će opisati srpski jezik i obezbediti budućim generacijama građu i dokaze za borbu koja će biti sve žešća, a čiji će cilj biti da se odbrani ono što pripada srpskom jeziku i srpskoj kulturi. Ako to ne uradimo, prepustićemo buduće generacije kapitalnim delima drugih naroda, u kojima se često falsifikuju činjenice i preotima tuđe u nedostatku svog.

tranzicija, kapitalna dela, priručnici, srbistika, srbisti, srpski jezik.

• Grickat-Radulović (1993): Irena Grickat-Radulović, Stogodišnjica leksikografskog rada pri Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Sto godina leksikografskog rada u SANU, glavni urednik Pavle Ivić, Beograd: SANU i Institut za srpski jezik SANU.
  • Dragićević (2012): Rajna Dragićević, Uloga univerzitetskog profesora na savremenom univerzitetu, Obrazovanje i savremeni univerzitet, zbornik radova sa naučne konferencije „Nauka i savremeni univerzitet”, glavni i od- govorni urednik prof. dr Bojana Dimitrijević, Niš: Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu, 186–195.
  • Krečmer (2010): Ana Krečmer, O aktuelnom stanju srpske gramatografi- je, Srpska lingvistika. Serbische Linguistik, Herausgegeben von Christian Voß und Biljana Golubović, Münhen – Berlin: Verlag Otto Sagner, 79–97.
  • Moskovljević (1990): Miloš Moskovljević, Rečnik savremenog srpskohr- vatskog književnog jezika s jezičkim savetnikom, drugo izdanje, Beograd: Apolon.
  • Novaković (1888): Stojan Novaković, Poslanica Akademiji nauka filo- sofskih od Stojana Novakovića, Glas H, Beograd: Srpska kraljevska akademija. Petrović, Gudurić (2010): Dragoljub Petrović, Snežana Gudurić, Fonologija srpskoga jezika, Beograd: Institut za srpski jezik SANU, Beogradska knjiga, Matica srpska.
  • Peco, Stanojčić (1972): Asim Peco, Živojin Stanojčić (redaktori i urednici), Enciklopedijski leksikon Mozaik znanja, Srpskohrvatski jezik, Beograd: Interpres.
  • RMS (1967–1976): Rečnik srpskohrvatskoga književnog jezika, I–VI, Novi Sad: Matica srpska.
  • RSANU (1959–): Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika, I– XXI, Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti.
  • RSJ (2018): Rečnik srpskoga jezika, drugo izdanje, Novi Sad: Matica srpska.
  • Stevanović (1964): Mihailo Stevanović, Savremeni srpskohrvatski je-
  • zik I, Beograd: Naučna knjiga.
  • Stejić (1853): I. Steićъ, Predlogъ za Srbskiй Ryčnikъ i Srbsku Gramati- ku, GlasnikъDruštva Srbske Slovesnosti, svezka V, Beograd, 1–14.