Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske unije (2024) (str. 295-314)
AUTOR(I) / AUTHOR(S): Marija Milojević 
DOI: 10.46793/7623-143-0.295M
SAŽETAK / ABSTRACT:
U svom radu autorka istražuje probleme koji se javljaju u primeni „Amber alert“ mehanizma za hitno obaveštavanje javnosti o nestanku maloletnog lica. S tim u vezi, primarno izlaže kriterijume kojima se služi policija u operativnom radu a koji, ukoliko se pojave u praksi, dovode do aktiviranja mehanizma za hitno obaveštavanje javnosti o nestanku maloletnog lica. Zatim, autorka naglašava izuzetno važan uticaj medija na javno mnjenje i organe reda kritikujući svojevrstan pritisak koji mediji tim povodom stvaraju i koji najčešće rezultira negativnim krajnjim ishodom (povreda prava žrtava krivičnih dela, povreda prava osumnjičenih) iako je svrha uključivanja medija upravo suprotno- pružanje pomoći u pronalasku maloletnog lica. Dalja razmatranja istražuju sukob koji se može javiti prilikom aktiviranja predmetnog mehanizma između dva interesa: „javnog interesa“ koji se ogleda u pronalasku maloletnog lica po bilo koju cenu i interesa „vođenja krivičnog postupka“ koji podrazumeva poštovanje principa „tajnosti“ istrage, pretpostavke nevinosti i zaštite ošećenih lica a koji se moraju poštovati ukoliko preduzete mere i radnje policije pokažu da je nestanak maloltnika posledica izvršenja krivičnog dela. Prva dva izazova sagledana su u odnosu na važeći javni poredak i zakonodavstvo naše zemlje dok se dalje u radu navode problemi u primeni Amber Alert-a koji su opšte prirode i sa kojima se mogu susresti organi reda bilo koje države. Identifikovani su, pored navedenih, i izazovi psihološke prirode koji se mogu javiti na strani primaoca obaveštenja o nestanku maloletnog lica u vidu problema sa pamćenjem, izazivanjem panike i straha kod istih itd. Aktiviranje Amber alert mehanizma prate i određeni problemi kao što su: moguća prezasićenost sistema, tehnički problemi u realizaciji, preispitivanje stepena rasprostranjenosti obaveštenja tj. potrebe da se obaveštenja izdaju na nacionalnom nivou, proširenje kruga lica povodom čijeg nestanka će se mehanizam aktivirati tzv. „Silver Alert“. Autorka prilikom obrade svakog od izazova daje svoje mišljenje o načinu prevazilaženja istih uz svest o kompleksnosti problema i činjenicu da je mehanizam odskora zaživeo u našoj zemlji te da za potpuniju analizu treba više vremena i više empirijskih podataka.
KLJUČNE REČI / KEYWORDS:
„Amber Alert“ mehanizam, kriterijumi za primenu „Amber Alert“-a, tajnost istrage, pretpostavka nevinosti, medijsko izveštavanje, zaštita oštećenih, policijsko postupanje, psihološki izazovi, prezasićenost sistema, „Silver Alert“
LITERATURA / REFERENCES:
- Gray, A., Presumption of Critical Perspective, Lexington Books, London, 2017.
- Loftus, E., Shifting human color memory. Memory & Cognition, no. 5(6)/1977.
- Miller, M. K., et al.The psychology of AMBER Alert: Unresolved issues and implications, The social science journal, no. 46(1)/2009.
- Sweller, J., van Merrienboer, J., Paas, F., Cognitive architecture and instructional design. Educational Psychology Review, no. 10(3)/1998.
- Vuković, N., Odluke javnog tužioca o nepreduzimanju krivičnog gonjenja io odustanku od krivičnog gonjenja–uvođenje rešenja o odustanku od krivičnog gonjenja, CRIMEN-časopis za krivične nauke, br. 12(2)/2021.
- Đurđić, V., Zakonske garancije prava na pravično suđenje u krivičnom postupku Srbije, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu god. LIV, br. 70/2015.
- Karović, S., Simović, M., Aktuelna pitanja procesne prirode: Dokazivanje krivičnih djela i krivice u krivičnom postupku Bosne i Hercegovine, Godišnjak Fakulteta Pravnih Nauka, br. 12(12)/2022).
- Kostić, D. M., Đorđević, R., Viktimizacija starih osoba kao pripadnika posebne marginalne grupe, Temida, bilten Grupe zaženska prava, god. 7, br. 2/2004.
- Pajčić, M., Istraga prema Noveli Zakona o kaznenom postupku, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, br. 20(2)/2013.