XX Мајско саветовање (2024), Том 1 (стр. 239-253)
АУТОР(И) / AUTHOR(S): Драгана Петровић
DOI: 10.46793/XXMajsko1.239P
САЖЕТАК / ABSTRACT:
С обзиром на своју основну идеју (суштину), тероризам се показује као „пропаганда уз помоћ насиља“. Овај посебни (екстремни) облик употребе насиља, кроз медијску комуникацију привлачи пажњу милиона људи. Да ли су медији постали „оружје“ терориста о коме извештавају? Ко кога користи (експлоатише) у тој бруталној игри осмишљеној да произведе страх, терор и хаос у јавности? Да ли медији служе тероризму дајући му потребан публицитет ради остваривања циља – преношења политичке поруке и др.? Не може се одговорити до краја и поуздано на претходно постављана питања, али се готово са сигурношћу може доказати да однос између тероризма и медија не тече у једном правцу. Управо обратно. Указивање на међузависност тероризма и медија није ново. Према једном становишту (старијем), медијско извештавање и тероризам налазе се у тесној међусобној повезаности, што кроз одређену узрочно-последичну везу доводи до ширења тероризма. Са супротним предзнаком може се оцртати и сасвим другачији приступ – не постоји узрочна веза између квантитета извештавања и ширења терористичких инцидената. Како нам је намера да ову тему проблематски развијемо, у првом реду се мора поћи од онога што је опште познато. Терористичким организацијама је потребан публицитет. Терористички акти сами за себе су ништа без публике. С друге стране, медијска сцена „вапи“ за спектакуларним вестима – анализе показују да сваки већи терористички напад добија потенцијал ексклузивности глобалним мултипликовањем кроз „top“ или „breaking news“. У тексту се сугерише стварање ефикасне комуникационе платформе како би се одговорило на претњу (ограничавање приступа терориста медијима, смањење или цензура вести које преносе терористичке акције и вести о злочинцима и др.). У вези са тим до изражаја је дошло и веома осетљиво питање односа између тероризма, медија и закона, што је захтевало и посебну анализу – досежући тако да неких одговора, схватања и оријентација која би нам омогућила бољи преглед и увид у проблем и карактер ове сложене проблематике.
КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:
тероризма, медији, закон, цензура, разумна ограничења
ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:
- Алкалај, И., Медији и тероризам, Војно дело, зима/2011.
- Bates, R. B., Audiences, Methapors, and the Persian Gulf War, Communuication Studies, 55(3)/2004.
- Baudrillard, J., Дух тероризма, Загреб, 2003.
- Bell, B., Terrorist Scripts and Live-action Spectacles, Colombia Journalism Review (May-June) 1978.
- Bennet, W. L., Entman, M. R., Mediated Politics: Communication in the Future of Democracy, New York: Cambridge University Press, 2001.
- Geljman, M., Russkij sposob – Terrorism i mass-media v tretjem tysjachiletiyi, Guelman, Moskva, 2004.
- Ђурић-Атанасиевски, К., Утицај медијског извештавања о тероризму на јваност и доносиоце политичких одлука, Војно дело, бр. 4/2010.
- Зиројевић Фатић, М., Тероризам, Београд, 2014.
- Коларић, Д., Нова концепција кривичних дела тероризма у Кривичнм закнику РС, CRIMEN (IV) бр. 1/2013.
- Campbell R. M., Fabos B., Media Esentials: A Brifed Introduction, Beddford/StMartin’s, 2018.
- Cоmbs, C. C., Terrorism in the Twenty-First Century, Routlege, 2017, p. 137;
Лазаревић, М., Тероризам, Београд, 2014. - Marthоz, J. P., Терористи вјешто користе медије … Радио Слободна Европа, 16. септембар 2018.
- Петровић, Д., Модерни концепт тероризма, кривичноправни аспект, Крагујевац, 2007.
- Rushworth, M. K., Manipulation of the Media in Violence and Terrorism, 98/99, New York, Dushkin/McGraw-Hill, 1998.
- Fitzpatrick, T. Z., The Semantics of Terror, Security Register I, no. 14 (November 4, 1974).
- Hoffman, B., Inside Terrorism, Columbia University Press, 2006.
- Wievoirka, M., The Making of Terrorism, Chicago, 1988.
- Whittaker, D. J., Terrorists and Terrorism in the Contemprary World, Routledge, 2004.