Pravna regulativa usluga u nacionalnim zakonodavstvima i pravu Evropske Unije (2023) (str. 529-545)
AUTOR(I) / AUTHOR(S): Jelena Vučković
DOI: 10.46793/XIXMajsko.529V
SAŽETAK / ABSTRACT:
Autorka polazi od stava da mediji imaju dužnost da pružaju informacije i obaveštavaju javnost o svim pitanjima od javnog interesa. Može se i smatrati da su medijske informacije po prirodi „medijskih stvari“ upravo informacije od javnog interesa, a medijske usluge „usluge javnosti“. U radu se ukazuje da novinari u pružanju medijskih usluga imaju pravo na pristup informacijama od javnog značaja. Međutim, njihovo profesionalno znanje, iskustvo ali i odgovornost, stavlja ih u posebnu poziciju u slučajevima kada organi javne vlasti uskrate pravo na pristup informacijama sa argumentacijom da one imaju određeni stepen tajnosti. Medijski zahtevi da odgovorna lica organa javne vlasti, Poverenik i drugi učesnici u takvim „slučajevima“ daju svoje komentare i iznesu stavove i mišljenja, dodatno fokusiara, podiže i „podgreva“ pažnju javnosti, dajući tim informacijama karakter informacije od javnog značaja u suštinskom smislu. Istovremeno profesionalno i odgovorno medijsko obaveštavanje javnosti o takvim „zabranjenim“ dokumentima, slučajevima i tajnim informacijama jeste dodatni argument koji može doprineti da u primeni „testa javnog interesa“ tražioci prava na slobodan pristup informacija od javnog značaja konačno i ostvare svoje pravo. Autorka ukazuje i na moguće situacije „curenja“ tajnih podataka pa i poslovnih tajni posredstvom medija ali i na važeću regulativu u Republici Srbiji i EU ovoj materiji koja široko pokriva i sankcioniše ovakve slučajeve.
KLJUČNE REČI / KEYWORDS:
informacije od javnog značaja, mediji, tajnost podataka, poslovna tajna, medijske usluge.
LITERATURA / REFERENCES:
- Vodinelić, V., Pravo na slobodan pristup informacija od javnog značaja kao ustavno pravo, Zbornik radova: Slobodan pristup informacija – ustavno jemstvo i zakonske garancije, Beograd, 2004.
- Vučković, J., Zaštita prava na slobodan pristup informacija od javnog značaja, Zbornik radova: Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske unije, knj. 1, Kragujevac, 2013.
- Vučković, J., Ustavne garancije i ograničenja slobode medijskih usluga, Zbornik radova: Usluge i odgovornost, Kragujevac, 2017.
- Vučković, J., Digitalni mediji i medijsko zakonodavstvo Republike Srbije, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, br. 92/2021.
- Vučković, J., Medijsko pravo, Niš, 2022.
- Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, Sl. glasnik RS, br. 120/2004, 54/2007, 104/2009, 36/2010 i 105/2021.
- Zakon o tajnosti podataka, Sl. glasnik RS, br. 104/2009.
- Zakon o opštem upravnom postupku, Sl. glasnik RS, br. 18/2016, 95/2018 – Autentično tumačenje, 2/2023 – US.
- Kalajdžić, K., Pravo na slobodan pristup informacijama od javnog značaja – Epidemija tajnosti, Beograd, 2021.
- Lilić, S., Dostupnost javnih informacija, Zbornik radova: Slobodan pristup informacijama, Beograd, 2003.
- Moljević, B., Zaštita poslovne tajne i poverljivost podataka, IT Pravo, 2021: https://www.milic.rs/it-pravo/zastita-poslovne-tajne-i-poverljivost-podataka/ (pristup 04.04.2023).
- Pešić, M., Praksa Evropskog suda za ljudska prava koja se odnosi na slobodu izražavanja, master rad, Pravni fakultet Univerziteta u Nišu, 2015.
- Slobodan pristup informacijama, Izvod iz prakse Poverenika, RS Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Beograd, 2012.
- Smernice za zaštitu privatnosti u medijima, https://rm.coe.int/srb-guidelines-on-safeguarding-privacy-in-the-media/1680a012c5 (pristup 10.04.2023).
- Stefanović, M., Mileusnić, D., Mišljenović, U., Primena Zakona o tajnosti podataka u Republici Srbiji– Nadzor i sudska praksa, Berograd, 2021.