ПРОЦЕДУРАЛНА НЕПОТПУНОСТ ОСТВАРИВАЊА ПУТНИЧКИХ ПРАВА У ВАЗДУШНОМ САОБРАЋАЈУ

Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске Уније (2023) (стр. 57-73)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Светислав Јанковић

Е-АДРЕСА / E-MAIL:

DOI: 10.46793/XIXMajsko.019M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Аутор у раду излаже неслагање са постојећим системом заштите путничких права у цивилној авијацији. Кроз такво неслагање изражава посебну хипотезу о недовољности процесних правила која се односе на различите облике заштите путничких права. Она се кроз рад потврђује путем примера о непотпуним правилима индивиадуалне и колективне заштите путничких права, а нарочиту пажњу посвећује питањима судске и вансудске правне заштите. Закључује да су основне тежишне тачке у којима би се нова, допуњена, процесна правила требала да промене у брзини, извесности и коначности решења потрошачког спора. Речју, такви поступци не би смели да трају више од неколико месеци од њиховог покретања до коначног решавања.

У првом делу рада, аутор приказује кроз реалан пример проблем неизвесности у заштити путничких права у ваздушном превозу, а који се односи на одуговлачење и, уопште, не улажење превозиоца у спорове мале вредности са путнику. Затим се разматрају општи механизми у заштити потрошачких права и њихова аналогна примена на права путника у саобраћајном праву. Најзад, посебна пажња се посвећује посебним начинима заштите права путника кроз конкретизацију општих, потрошачких, механизама заштите, те се указује на непотпуност, па и недореченост постојећег правног уређења у тој области. У закључку, аутор предлаже да се постојећи поредак допуни са три нова механизма која се односе на императивност кратког рока поступка у спору мале вредности, затим на установљење уско стручног управног органа за авио-спорове и, најзад, на омогућавање арбитраже у потрошачким споровима у цивилној авијацији.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

цивилна авијација; потрошачка права, непотпуност процедуралних правила, спор мале вредности; хитност поступка заштите.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Бабовић, Б., Заштита колективних интереса потрошача, Анали Правног факултета у Београду, бр. 2/2014.
  • Бабовић, Б., Право на парнично суђење и парнични поступак у споровима мале вредности, Право и привреда, бр. 10-12/2019.
  • Benohr, I., EU Consumer Law and Human Rights, Oxford University Press, Oxford, 2013.
  • Боланча Кекез, Ђ., Права путника као потрошача на кружним путовањима, Зборник радова: Modern Challenges of Marine Navigation, Сплит, 2018.
  • Вујисић, Д., Посебна права путника као потрошача у ваздушном саобраћају, Право и привреда, бр. 4-6/2018
  • Вујисић, Д., Милан, Р., Облици заштите права потрошача, Право и привреда, бр. 3/2021.
  • Rossi Dal Pozzo, F., EU Legal Framework for Safeguarding Air Passenger Rights, Springer, Switzerland, 2015.
  • Defossez, D., Passenger Claims and Alternative Dispute Resolution: An Ongoing Bromance or Bad Idea?, Issueas in Aviation Law & Policy, Vol. 22,  no. 1/2022.
  • Dubuc, C. E, Alternate Dispute Resolution for Airline/Transportation and Y2K Passenger Claims, FDCC Quarterly, Vol. 50, no. 2/2000.
  • Јанковић, С., Ваздухопловно право, Београд, 2021.
  • Јованић, Т., Управноправна заштита потрошача, Анали Правног факултета у Београду, бр. 2/2013.
  • Јовановић, Н., Појачана заштита путника од поремећаја у превозу у праву ЕУ, Зборник радова: Усклађивање пословног права Србије са правом ЕУ, Београд, 2017.
  • Јовановић, Н., Саобраћајно право, Београд, 2017.
  • Караникић Мирић, М., Колективна заштита потрошача у српском праву, Анали Правног факултета Универзитета у Зеници, год. 7, бр. 14/2014.
  • Караникић Мирић, М., Механизми заштите законом гарантованих права потрошача, Зборник радова: Перспективе имплементације европских стандарда у правни систем Србије, Београд, 2013.
  • Krasnicka, I., Class Action in Aviation Cases – American Regulation and Polish Case, доступно на адреси: https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/13625/1/I_Krasnicka_Class _action _in_aviation_cases_American_regulations_and_Polish_case.pdf, 2.4.2023.
  • Milde, M., International Air Law and ICAO, Eleven International Publishing, Utrcht, 2008.
  • Петровић Томић, Н., Решавање потрошачких спорова пред арбитражом, Анали Правног факултета у Београду, бр. 2/2014.
  • Поповић, Ј., Институционални оквир колективне заштите потрошача у Републици Србији: стање и перспективе, Правни записи,  бр. 1/2021.
  • Tang, R., Airline Passenger Rights: The Federal Role in Aviation Consumer Protection, доступно на адреси: https://www.everycrsreport.com/files/20130520_R43078_ff268d9ac68476701bd10e 15b12115fe71b33ffe.pdf, 2.4.2023.
  • Qin, H., Beyond Litigation: The Use of ADR in Resolving Disputes between Air Carriers ad Passengers: China Perspective, Air & Space Law, Vol. 47, no. 3/2022.