POTROŠAČ (I) KAO KORISNIK USLUGA U PRAKSI EVROPSKOG SUDA PRAVDE

AUTOR(I): Dragan Vujisić

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.795V

Pojam potrošača u pravu EU nije regulisan na jednom mestu. Može se naći na najrazličitijim mestima u primarnom pravu EU, u sekundarnom pravu EU, kao i u pravnim propisima kolizionog prava EU. U svetlu, pre svega, sekundarnog prava EU, može se govoriti o uglavnom izgrađenom jedinstvenom pojmu potrošača u pravu EU. U harmonizaciji pojma potrošača bitnu ulogu imala je sudska praksa Evropskog suda pravde. Predmet i pitanja ovom suda bila su, između ostalog, da li status potrošača imaju i mala neprofitna pravna lica, da li na primenu pravila o zaštiti potrošača ima, pored objektivnog kriterijuma, i subjektivni poput znanja, stručnosti, informisanosti fizičkog lica, da li pravnu zaštitu uživaju i lica koja zaključuju potrošački ugovor koji ima dvojnu svrhu (u okviru i van profesionalne delatnosti), da li potrošačku zaštitu uživaju i lica koje u predmetu zastupa advokat, da li ovu zaštitu uživaju i zajednice fizičkih lica koje nemaju svojstvo pravnog lica, i drugo.

potrošač, usluge, sudska praksa, Evropski sud pravde

• Gomez, F., EU Sales Directive: Commentary, Intersentia, Antwerp, Oxford, New York, 2002. Hedegaard, S., Wrbka, S., TheNotionof Consumer Under EU Legislation and EU Case Law:
  • Between the Poles of Legal Certainty and Flexibility, Springer Science-Business Media Singapore, 2016.
  • Howels, G., EC Consumer Law, Dartmouth Publishing Company, Aldershot, 1997.
  • Magnus, U., Consumer sales and associated guarantees: The Cambrigde Companion to European Union Private Law, Cambridge University Press, Cambridge, 2010.
  • Nebia, P., Unfair Contract terms in Europe: A study in Comparative and EC Law, Hart Publishing, 2007.
  • Schulte-Nölke, H., A case-book on European Consumer law, Hart Publishing, Oxford and Portland, 2002.
  • Weatherill, S., EU Consumer law and Policy, Edward Elgar Publishing, Cheltenham in Northampton, 2005.