NAČELA POSTUPKA PRESAĐIVANJA LJUDSKIH ORGANA U SRPSKOM PRAVU

AUTOR(I): Dragica Živojinović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.587Z

Transplantacija organa je oblik specijalističkog lečenja kojim se teškim bolesnicima omogućavaju bolji uslovi života ili nada u život. Iako je transplantacija grana medicine, njeno vršenje povezano je sa potrebom poštovanja i zaštite brojnih prava na čovekovim ličnim dobrima, usled čega je predmet pravne regulative. U ovom smislu, cilj ovog rada je sagledavanje na kojim principima počiva postupak transplantacije ljudskih organa u srpskom pravu i davanje odgovora na pitanje da li je kroz normativna rešenja sadržana u Zakonu o presađivanju ljudskih organa obezbeđeno njihovo adekvatno ostvarenje. Radi dostizanja ovog cilja, autorka domaća rešenja poredi sa onim usvojenim u nemačkom i hrvatskom pravu, kao i odgovarajućom evropskom nadnacionalnom normativom usvojenom od strane Saveta Evrope. Nakon detaljne analize značenja i opsega uticaja svakog od četiri principa presađivanja organa srpskog prava na zaštitu osnovnih ljudskih prava i dostojanstva davaoca i primaoca organa, kojima je posvećena glavnina ovog rada, u zaključku se daju predlozi za unapređenje postojeće regulative.

transplantacija organa, zaštita prava i dostojanstva davaoca i primaoca organa, dobrovoljnost, jednaka dostupnost ljudskih organa

• Banović, B., Normativni okvir za suprotstavljanje trgovini ljudskim organima, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 3/2017.
  • Vlačić, A., Nikolić, A., Šipetić Grujičić, S., Doniranjei transplantacija bubrega, jetre i srca u Republici Srbiji za period 2010-2016. godine, Zdravstvena zaštita, vol. 50, br. 1/2021.
  • Grams, M. E., at al., Preemptive deceased donor kidney transplantation: Considerations of equity and utility, Clin J Am Soc Nephrol, vol 8, 2013.
  • Debra Budiani-Saberi, Facilitating Organ Transplants in Egypt: An Analysis of Doctors Discourse, Body and Society, vol. 13, no. 2/2007.
  • Đurđić Milošević, T., Osnovnipravniprincipitransplantacijeorgana. UZbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 8, Kragujevac, 2017.
  • Živojinović, D., Formapristankanamedicinskumerui medicinsko istraživanje u srpskom pravu, Pravni život, br. 9/2018.
  • Živojinović, D., Planojević, N, Medicinska istraživanja na ljudima prema Helsinškoj deklaraciji, Kragujevac, 2015.
  • Ivančić-Kačer, B., Pravni promet ljudskim organima, Pravni život, br. 9/2012.
  • Ivančić-Kačer, B., Uvod u transplantacijsko pravo, Pravni život 2010, br. 9/2010.
  • Kasiske, B. L., London, W., Ellison, M. D., Race and socioeconomic factors influencing early placement on the kidney transplant waiting list,J Am Soc Nephrol, vol. 9, 1998.
  • Klajn Tatić, V, Etičkai pravna razmatranja donorstva inter vivos, Pravni život, br. 9/2007.
  • Klajn, I., Šipka, M., Veliki rečnik stranih reči i izraza, Novi Sad, 2007.
  • Krulj, LJ., Nemački Zakon o transplantaciji, Pravni život, br. 9/1998.
  • Linden, K. P., History of Solid Organ Transplantation and Organ Donation, Critical Care Clinics, vol. 25, no. 1/2009.
  • Marino, R. I., Cirillo, C, An Abridged Photographic History of Organ Transplantation,
  • Experimental and Clinical Transplantation, no. 1/2014.
  • Marjanović, M., Ljudskodostojanstvoi bioetika, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 4/2012.
  • Milinković, I., Ljudsko dostojanstvo u oblastima bioetike i bioprava: Aporije neupitnog, Godišnjak Pravnog fakulteta u Banjoj Luci, vol. 1, br. 36/2014.
  • Mujović Zornić H., Pristanak na medicinsku intervenciju kao izjava volje u pravu, Zbornik radova: Aktualnosti građanskog i trgovačkog zakonodavstva i pravne prakse, Mostar, br. 9/2011.
  • Oniscu, G. C., at al., Equity of access to renal transplant waiting list and renal transplantation in Scotland: Cohort study, BMJ, vol. 327, 2003.
  • Perović, S., Besede s Kopaonika, Beograd, 2012.
  • Planojević, N., Živojinović, D., Promet delova čovekovog tela u našim novim propisima i prednacrtu Građanskog Zakonika, Pravni život, br. 10/2019.
  • Prottas, J., The most Useful Gift: Altrusim and the Public Policy of Organ Transplants, Wiley & Sons, Incorporated, John, 1994.
  • Pruthi, R., at al., Inequity in Access to Transplantation in the United Kingdom, CJASN, vol. 15, no. 6/2020.
  • Radišić, J., Medicinsko pravo, Beograd, 2008.
  • Suruga, K., The Ethics of Live Organ Donation and Trade, in: Global Kidney Exchange: Analysis and Background Papers from the Perspective of the Right to Health, (ed. Ceron, A.,) Univeristy of Denver 2017.
  • Trajković, M., Eutanazija– moralna dilema savremene pravne države, Pravni život, br. 12/2011.
  • Chen, A., at al., Access to transplantation for persons with intellectual disability: Strategies for nondiscrimination, American Journal of Transplantation, no. 20/2020.
  • Childress, F.J., TheFailuretoGive:ReducingBarrierstoOrganDonation, Kennedy Institute of Ethics Journal, vol. 11, no. 1/2001.
  • Wightman, A., Goldberg, A., Diekema, D., Fairness, severe intellectual disability, and the special case of transplantation. Pediatr Transplant, vol. 22, no. 5/2018.
  • Wu, A. D., Oniscu, C. G., Equityofaccesstorenaltransplantation:a European perspective, Current Opinion in Organ Transplantation, vol. 26, no. 4/2021.