NEPATENTIBILNE INTELEKTUALNE TVOREVINE I IZUMI

AUTOR(I): Dionis Jurić, Sara Erman

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.461J

Predmet je patentne zaštite izum iz bilo kojeg područja tehnike, a koji mora biti nov, imati inventivnu razinu te biti industrijski primjenjiv. Bitno je obilježje izuma tehnički karakter. S obzirom na monopol nad iskorištavanjem patentiranog izuma koji stječe nositelj patenta, u patentnom su pravu određeni brojni mehanizmi za zaštitu društvenih interesa, proizvodnih djelatnosti u povojima, pojedinačnih proizvođača, znanstvenika, liječnika te javnosti. Temeljni je zaštitni mehanizam propisivanje izuzetaka od patentibilnosti. Ti se izuzeci mogu podijeliti u dvije kategorije: intelektualne tvorevine koje se ne mogu patentirati jer im nedostaje tehnički karakter i/ili su apstraktne naravi te izumi koji se ne mogu patentirati jer bi njihova komercijalna ili industrijska upotreba bila protivna javnom poretku i moralu, odnosno zbog etičkih razloga. Zakon o patentu dopušta podnošenje mješovitih patentnih zahtjeva za izume koji imaju tehnička i netehnička obilježja, odnosno propisuje iznimke te dopušta patentnu zaštitu za određene izume, ako je riječ o propisanim nepatentibilnim izumima.

patent, nepatentibilnost, intelektualne tvorevine, izumi, Republika Hrvatska.

• Verona, A., Pravo industrijskog vlasništva, Informator, Zagreb, 1978.
  • Guidelines for Examination in the European Patent Office, European Patent Office, München, 2021.
  • Zakon o patentu, Narodne novine br. 16/20.
  • Zakon o potvrđivanju Konvencije o priznavanju europskih patenata (Europska patentna konvencija) i akta kojim se mijenja Konvencija o priznavanju europskih patenata (Europska patentna konvencija), Narodne novine – Međunarodni ugovori br. 8/07, 1/08.
  • Matanovac Vučković, R., Hrvatskai Makedonija u europskom patentnom sustavu, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, vol. 61, br. 2/2011.
  • Raičević, V., Pravoindustrijskesvojine, Pravni fakultet za privredu i pravosuđe, Novi Sad, 2010.
  • Sterckx, S., Cockbain, J., ExclusionsfromPatentability– How Far Has the European Patent Office Eroded Boundaries, Cambridge University Press, Cambridge, 2012.