Sadašnjost i budućnost uslužnog prava (2022) str. 339-348

AUTOR(I): Srđan Vladetić

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.339V

Bibliotheca Ulpia je bila rimska javna biblioteka koju je osnovao car Trajan. Ona predstavlja jednu od najznačajnijih antičkih biblioteka koja je radila najduže od svih biblioteka u starom Rimu. Rad se, najpre, dotiče plana Trajanovog foruma na kome je ona bila smeštena, a zatim pitanja finansiranja njene izgradnje, unutrašnjeg i spoljašnjeg izgleda. Predmet rada biće i određivanje sadržaja kojima je biblioteka raspolagala i kapaciteta za smeštaj bibliotečke građe, a zatim i pitanja vezana za njenu organizaciju i usluge koje je ona pružala, kao i određivanje perioda kada je ona prestala sa radom.

stari Rim, Trajanov forum, Bibliotheca Ulpia, finansiranje izgradnje, arhitektonsko uređenje, bibliotečka građa, kapacitet biblioteke, usluge.

• The Attic Nights of Aulus Gellius, Translated into English by W. Beloe, Vol. I, printed for J. Jonson, St. Paul’s Church-Yard, 1795.
  • Affleck, M. K., Roman Libraries During the Late Republic and Early Empire: with Special Reference to the Library of the Pliny the Elder, University of Queensland, 2012.
  • Gai Solii Appolinaris Sidonii, Epistulae et Carmina, recensuit et emendauit Christianus Luetjohann, Berolini, 1887.
  • The Leters of Sidonius, Translated with Introduction and Notes by O.M. Dalton, vol. II, Owford University Press.
  • Boyd, E., Public Libraries and Literary Culture in Ancient Rome, The University of Chicago Press, 1915.
  • Vladetić, S., Biblioteka Asinija Poliona (Bibliotheca Asini Polionis): Prva javna biblioteka u starom Rimu, Zbornik radova: Usluge i prava korisnika, Kragujevac, 2020.
  • Gibon, E. D., Opadanje i propast rimskog carstva, Beograd, 1996.
  • Dio’s Roman History, with an English Translation by Earnest Cary, Vol. VIII, London,:William Heinemann, New York: G. P. Putnam’s Sons, 1925.
  • Dix, T.K. and Houston, G.W., ‘Public libraries in the city of Rome: from the Augustan age to the time of Diocletian’, Melanges de l’ecole Francaise de Rome – Antiquite, 118-2, 2006.
  • Kason, L., Biblioteke starog, sveta (prevod: Ljubanović G.), Clio, 2004.
  • Makowiecka, E., The Origin and the Evolution of Arhitectural Form of Roman Library, Warszava: Wydawnictwa Uniwesytetu Warzsawskiego, 1978.
  • Meneghini, R., Nuovi dati sulla funzione e le fasi costruttive delle bibliotheca del foro di Traiano, MEFRA, 114, 2002.
  • Merivale, C., HistoryoftheRomansundertheEmpire, New York, D. Appleton and Co., 1892.
  • Amijan Marcelin, Istorija, predgovor, prevod i objašnjenja: Milena Milin, Prosveta, 1998.
  • Packer, J. E.. The Forum of Trajan in Rome, A Study of Monuments, Berkely, 1997.
  • Packer, J., Sarring, K. L., Sheldon, R. M., A new Exavation in Trajans Forum, American Journal of Archaeology, Vol. 87, No. 2 (1983).
  • Packer, J. E., The Forum of Trajan in Rome – A Study of Monument in Brief, University of Clifornia Press, Berkeley, L. A. London.
  • Platner, S. B., TopographyandMonumentsof Ancient Rome, second edition, Allyn and Bacon, 1911.
  • TheScriptoresHistoriaeAugustae by S. H., Ballou and Magie, D., Cambridge, Mass.: Harvard University Press, London W. Heinemannn, 1921.
  • Carska povest, predgovor i komentari Ž. Petrović, prevod sa latinskog M. Majher i Ž. Petrović,Srpska književna zadruga, Beograd, 2009.
  • The Correspodence of Marcus Cornelius Fronto, Edited and for the first time translated by Haines, M. A., London,:William Heinemann, New York: G. P. Putnam’s Sons, 1919.
  • Marko Tulije Ciceron, Pisma Atiku, II, prevod: Savić J., Vidović, G., Dimitrijević, D., Fedon, Beograd, 2013.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, Vol. 2, University of Pensilvania Presss, Philadelphia, 1998.