LIMIT ODGOVORNOSTI DRUMSKOG PREVOZIOCA ZA ŠTETU KOJA JE NASTALA NA ROBI – NOVA PRAVILA DOMAĆEG ZAKONODAVSTVA

Sadašnjost i budućnost uslužnog prava (2022) str. 135-148

AUTOR(I): Mirjana Knežević

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.135K

Međunarodni drumski prevoz robe je regulisan pravilima Konvencije o ugovoru za međunarodni prevoz robe drumom (CMR), koja je menjana Protokolom uz Konvenciju o ugovoru za međunarodni prevoz robe drumom (CMR) iz 1978. godine. Protokol uz Konvenciju CMR predviđa da se odgovornost drumskog prevozioca za štetu koja je nastala na robi u slučaju potpunog ili delimičnog gubitka, ograniči na 8,33 obračunskih jedinica po kilogramu bruto težine manjka. Limit odgovornosti drumskog prevoznioca je bitno povoljniji za prevozioce prema Protokolu u odnosu na Konvenciju CMR. Protokol uz Konvenciju CMR uređuje odgovornost drumskog prevozica na način koji je predviđen u Konvenciji CMR, s tim da propisani iznos ograničenja odgovornosti drumskog prevoznioca bitno povoljniji. Republika Srbija je 2020. godine usvojila Zakon o potvrđivanju Protokola uz Konvenciju o ugovoru za međunarodni prevoz robe drumom (CMR). Rešenja Protokola uz Konvenciju CMR kojima se na drugačiji način reguliše pitanje limita odgovornost drumskog prevozioca za štetu koja je nastala na robi, postaju sastavni deo domaćeg zakonodavstva. U radu, autor nastoji da uz uporedni prikaz rešenja Konvencije CMR i Protokola uz Konvenciju CMR pruži dodatna objašnjenja od značaja za razvoj tržišta usluga međunarodnog drumskog prevoza robe.

odgovornost drumskog prevozniioca, limit odgovornosti drumskog prevozioca, Konvencija o ugovoru za međunarodni prevoz robe drumom (CMR), Protokol uz Konvenciju o ugovoru za međunarodni prevoz robe drumom (CMR), Zakon o potvrđivanju Protokola uz Konvenciju CMR.

• Bobek, M., Adams-Prassl J., Air Passenger Rights Ten Years On, 2016, Hart Publishing; Dimitrios, D., Maria S., Assessing air transport socio-economic footprint, International Journal of Transportation Science and Technology, no. 7 /2018.
  • Brownlie, I., Principles of Public International Law, Clarendon Press, Oxford, 4 ed., 1990.
  • Dimitrijević, Z., Ograničenje odgovornosti drumskog prevoznika u domaćem i međunarodnom prevozu robe, Dostupno na: https://www.linkedin.com/pulse/ograni%C4%8Denje-odgovornosti-drumskog-prevoznika-u-i-robe-dimitrijevic,
  • Đurđev, D., Odgovornost železničkog prevozioca, Beograd, 1987.
  • Đurđev, D., Odnos komunitarnog saobraćajnog prava i međunarodnih konvencija,
  • Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 2/2012.
  • Đurđev, D., Pravna priroda odgovornosti prevozioca, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 1–2/2008.
  • Jakaša, B., Kopneno i zračno saobraćajno pravo, Zagreb, 1969.
  • Jankovec, I., Transportno osiguranje u spoljnoj trgovini, Zavod za naučnoistraživački rad Pravnog fakulteta u Novom Sadu, 1972.
  • Jovanović, N., Saobraćajno pravo – opšti deo, Beograd: Pravni fakultet, 2017.
  • Kovač, R., Funkcija osiguranja kod odgovornosti prevoznika za štete na robi u drumskom prevozu u prevozu u Republici Srpskoj, PRAVO – teorija i praksa, br. 7-9/2016.
  • Radionov, N., Odgovornost cestovnog prijevoznika za robu i poslovi osiguranja, Osiguranje: Hrvatski časopis za teoriju i praksu osiguranja, god. 50, br. 12-1 (2009/2010).
  • Radionov, N., Osnova i vrsta odgovornosti prijevoznika za štetu u cestovnom prijevozu stvari, Zbornik radova Pravnog fakulteta Sveučilišta Zagreb, 1998, br. 48 (1-2).
  • Radionov, N., Stupanje na snagu CMR – SDR Protokola 1978. za Hrvatsku:novi okvir odgovornosti cestovnog prijevoznika za robu. Dostupno na: https://www.hup.hr/EasyEdit/UserFiles/Ana%20Falak/2017/STUPANJE%20NA%20SNAGU%20CMR-SDR%20PROTOKOLA%201978%20ZA%20HRVATSKU.pptx;
  • Službeni glasnik RS – Međunarodni ugovori, br. 4, od 5. marta 2020.
  • Službeni list SRJ, br. 26/95 i Službeni list SCG, br. 1/2003 – Ustavna povelja
  • Schmitthoff, C. M., Međunarodno trgovačko pravo, njegov razvoj, formuliranje i funkcionisanje, u Postupan razvoj međunarodnog trgovačkog prava, Informator, Zagreb, 1972.
  • Carić, S., Vilus, J., Đurđev, D., Divljak, D., Međunarodno poslovno pravo, Novi Sad, 2012.
  • Carić, S., Jankovec, I., Šulejić, P., Trajković, M., Saobraćajno pravo, Novi Sad, 1998.
  • Conventionon the Contract for the International Carriage of Goods by Road (CMR) (Geneva,19 May 1956). Dostupno na: https://plutonlogistics.com/drumski-transport/koji-je-znacaj-potpisivanja-cmr-sdr-protokola-iz-1978-za-srpske-prevoznike-u-drumskom-saobracaju/