PRAVNOISTORIJSKI POGLED NA ZANATSKO PITANJE U MODERNOM SRPSKOM PRAVU

AUTOR(I): Biljana Gavrilović

Download FullPdf

DOI: 10.46793/XVIIIMajsko.1039G

U radu se analizira stanje u zanatstvu i njegova pravna regulativa, u periodu od početka XIX veka do 30-ih godina XX veka, tj. do donošenja jugoslovenskog Zakona o radnjama. Na početku XIX veka, u zanatstvu je vladao patrijarhalni duh; među majstorima i učenicima zasnivao se kvaziporodični odnos. Zaštitu od konkurencije zanatlije su obezbeđivale kroz udruživanja u esnafe i njegova običajna pravila. Polovinom XIX veka donosi se Uredba o esnafima, kojom su bili regulisani radni odnosi u zanatstvu i trgovini. Krajem XIX veka, usled povećanog uvoza robe menja se stanje u zanatstvu, patrijarhalni odnosi se remete, dolazi do opšteg nezadovoljstva među radnicima. Zbog toga, preduzima se ogromna akcija za moderno regulisanje radnih odnosa, do koga i dolazi 1910. godine, donošenjem Zakona o radnjama. Ali, uprkos modernom pravnom regulisanju radnih odnosa, faktičko stanje u zanatstvu nije se menjalo. Prema tome, u radu će se ukazati na osnovne razloge propadanja zanatstva, kao i na normativne pokušaje da se ono spase.

zanat, esnaf, majstor, učenik, rad

• Đorđević, R. Tih., Životi običaji narodni, knj. 15, Arhivska građa za zanate i esnafe u Srbiji od Drugog ustanka do Esnafske uredbe 1847. godine, Beograd, 1925.
  • Zakon o radnjama, Srpske novine, Beograd, 29. jun 1910. godine, br. 140.
  • Zemunski glasnik, Zemun, 26.januar 1869, br. 13.
  • Jovanović, K., Naša esnafska reforma, Arhiv za pravne i društvene nauke, br. 5-6/1907.
  • Jovanović, K., Monopolističke težnje u esnafima, Arhiv za pravne i društvene nauke, br. 3/1909.
  • Pavlović, M., Srpska pravna istorija, Kragujevac, 2005.
  • Pavlović, M., Pravna evropeizacija Srbije 1804-1914, Kragujevac, 2008.
  • Popović, S. i saradnici, Duševni život zanatlijske mladeži, Beograd, 1935. Radovanović, M., Zanatsko pitanje, Arhiv za pravne i društvene nauke, br. 4/1906. Radovanović, M., Zanatsko pitanje, Arhiv za pravne i društvene nauke, br. 5/1906. Stef.-Karadžić, V., Život i običaji naroda srpskoga, Beč, 1867.
  • Uredbe o esnafima, http://digital.bms.rs/ebiblioteka/pageFlip/reader/index.php?type=publications&id=5210&m=2#page/8/mode/2up, 17.1.2022. godine