TEOLOŠKE VISOKOŠKOLSKE USTANOVE I AUTONOMIJA UNIVERZITETA

Usluge i vladavina prava (2021), str. 787-797

AUTOR(I): Dejan Matić

DOI: 10.46793/UVP21.787M

U ovom radu se razmatra problem autonomije visokoškolskih ustanova u kontekstu aktuelnog Nacrta Zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju. Aktuelna situacija u našem visokom obrazovanju zahteva analizu upravo onih predloženih normi kojima se reguliše rad visokoškolskih ustanova koje ostvaruju akademske studijske programe u oblasti teologije jedne od tradicionalnih crkava i verskih zajednica. Pored toga, potreba za ovakvom kritičkim razmatranjem, po sebi, potiče usled nesumnjivog i nemerljivog opštedruštvenog značaja koji uslužna delatnost u visokom obrazovanju, po prirodi stvari, sasvim objektivno poseduje. Upravo iz navedenih razloga ovaj rad je posvećen, kako kritičkoj analizi naznačene predložene regulative, tako i ukazivanju na moguće pravce prevazilaženja sličnih problema u budućnosti, kako bi se uslužnoj delatnosti u oblasti visokog obrazovanja omogućila tako neophodna stabilnost.

autonomija univerziteta, visoko obrazovanje, teološke visokoškolske ustanove, diskriminacija, sekularna država

Marinković, T, Prilog za javnu raspravu o ustavnosti Zakona o crkvama i verskim zajednicama, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, godina LIX, br. 1/2011.

Matić, D., Visoko obrazovanje: između javne usluge i komercijalne uslužne delatnosti, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, Kragujevac, 2011.

Matić, D, Zakon o visokom obrazovanju i autonomija Univerziteta, Zbornik radova: Savremeni pravni promet i usluge, Kragujevac, 2018.

Simović, D, Evropski ustavni modeli odnosa države i crkve, Zbornik radova: Religija, politika, pravo, Beograd – Budva, 2015.

Nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, dostupno na adresi http://www.mpn.gov.rs/javni-poziv-za-ucesce-u-javnoj-raspravi-o-nacrtu-zakona-o-izmenama-i-dopunama-zakona-o-visokom-obrazovanju/

Obrazloženje Nacra Zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, dostupno na adresi http://www.mpn.gov.rs/javni-poziv-za-ucesce-u-javnoj-raspravi-o-nacrtu-zakona-o-izmenama-i-dopunama-zakona-o-visokom-obrazovanju/

Ustav Republike Srbije, Sl. glasnik RS, br. 98/2006

Odluka Ustavnog suda Republike Srbije, Broj: IUz- 455/2011, Sužbeni glasnik Republike Srbije, br. 23/2013

Zakon o zabrani diskriminacije, Sl. glasnik Republike Srbije, br. 22/2009.