POJEDINA ZNAČAJNA PITANJA RESTITUCIJE O ZLOUPOTREBI PRIVATIZACIJE I KVALITETU USLUGA

Usluge i vladavina prava (2021), str. 409-430

AUTOR(I): Milan Palević

DOI: 10.46793/UVP21.409P

U ovom radu autor nastoji da istakne značaj međunarodnog i pozitivnopravnog garantovanja prava svojine kao i pitanje vraćanja oduzete imovine odnosno tržišnog obeštećenja, a posebno da se dođe do zaključaka koji bi pomogli boljem poštovanju ljudskog prava na mirno uživanje imovine. U tom smislu analizirane su pojedine presude Evropskog suda za ljudska prava. Posebna pažnja u radu je stavljena na vidove restitucije i nizak koeficijent obeštećenja, koji narušava i dovodi u pitanje pravičnost samog procesa. Izvršen je i kratak kritički osvrt na privatizacioni proces. Tako je ukazano da je prvo trebao da se izvrši postupak restitucije pa onda privatizacije. Ukazano je i na slab kvalitet usluga kao rezultat zloupotreba u privatizadžiji.

privatna svojina; međunarodne garantije prava na imovinu, restitucija oduzete imovine; obeštećenje, privatizacija, usluge, međunarodni ugled

Andrejević, S., Izvodi iz pojedinih odluka Evropskog suda za ljudksa prava koji mogu biti relevantni i za postupak restitucije kod nas, Zbornik radova: Rehabilitacija i restitucija u Srbiji, Beograd, 2009.

Bulanže, J., Pravne karakteristije restitucije, Zbornik radova: Rehabilitacija i restitucija u Srbiji, Beograd, 2009.

Vasiljević, M., Država i privreda, Pravo i privreda, br. 4-6/2013.

Vojnović, B., Upravljanje kvalitetom usluga, Ekonomske teme, br. 3/2008.

Jugović, A., Restitucija kao vrednosna prekretnica u demokratizaciji srpskog društva, Zbornik radova: Rehabilitacija i restitucija u Srbiji, Beograd, 2009.

Konfesionalna restitucija kao deo svojinske transformacije, Direkcija za restituciju Republike Srbije, Beograd, 2010.

Marković, S., Društveni značaj restitucije i evropeizacija Srbije, Zbornik radova: Rehabilitacija i restitucija u Srbiji, Beograd, 2009. godine

Mirošević B., Denacionalizacija u Republici Srbiji u svetlu prava na mirno uživanje imovine, doktorska disertacija, Pravni fakultet Univerziteta Union u Beogradu, 2020

Ninković, Đ., Uticajzakonao nacionalizaciji na društveni moral, Pravni život br. 10/2012.

Nuhanović, M., Tranzicija agrarnog sektora i implikacije na njegov razvoj, doktorska disertacija, Univerzitet Privredna akademija u Novom Sadu, Fakultet za ekonomiju i inženjerski menadžment, Novi Sad, 2018.

Rapajić, M., Vladavina prava i suprostavljanje kriminalitetu i političkoj korupciji, Zbornik radova: Pravna država i stručnost procesnih subjekata kao instrument suprostavljanja kriminalitetu, Kragujevac, 2015.

Rapajić, M., Uloga javne uprave u postupku restitucije i vraćanju zadružne imovine,

Zbornik radova: Savremeno zadrugarstvo u Srbiji, Knić, 2020.

Stanković, O., Orlić, M. Stvarno pravo, Beograd, 2004.

Todorović, V., Rajić, S., Sekulić, S., Restitucija, Beograd, 2013.

Trkulja, J., Stranputice denacionalizacije u Srbiji, Zbornik radova: Rehabilitacija i restitucija u Srbiji, Beograd, 2009.