PRINUDNO UPRAVLJANJE STAMBENIM ZGRADAMA U POZITIVNOM PRAVU SRBIJE

Usluge i vladavina prava (2021), str. 391-407

AUTOR(I): Nina Planojević

DOI: 10.46793/UVP21.391P

Predmet autorovih razmatranja su nova rešenja Zakona o stanovanju i održavanju zgrada, kojima je u naše pravo prvi put uvedena mogućnost prinudnog upravljanja stambenim zgradama. Autor u radu utvrđuje okvire za primenu ovog instituta kroz prikaz, analizu i kritički osvrt na regulativu sledećih pitanja: – razloga za uvođenje prinudne uprave; – subjekata koji su ovlašćeni da daju inicijativu za to; – postupka uvođenja prinudne uprave; – njenog trajanja; i – svojstava i nadležnosti lica koje može biti postavljeno za prinudnog upravnika. U zaključnom delu rada autor ukazuje na prednosti i nedostatke novih rešenja, predlažući način za njihovo korigovanje.

usluge u javnom interesu; upravljanje stambenim zgradama; prinudni upravnik;razlozi za uvođenje prinudne uprave; postupak uvođenja prinudne uprave.

Aranđelović, S., Etažna svojina – Enciklopedija imovinskog prava i prava udruženog rada, Beograd, 1978.

Vedriš, M., Osnove imovinskog prava, Zagreb, 1977.

Vedriš, M., Vlasništvo stana, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 3-4/1955.

Vedriš, M., Klarić, P., Građansko pravo, Zagreb, 2004.

von Gierke, J., Das Sachenrecht des Burgerlichen Rechts, Berlin-Frankfurt A.M., 1959. Gavella, N. i dr., Stvarno pravo, Zagreb, 1998.

Marty, G., Copropriete par etages et horizontale (droit Francais), Session de droit compare, Pescara, 1968.

Medić, D., Stvarno pravo Republike Srpske, Banja Luka, 2019.

Meier-Hayoz, A., Schweizerisches privatrecht V/I, Sachenrecht, Basel-Stutgart, 1977.

Mirić, S., Održavanje stambenih zgrada i stanova u promenjenim svojinskim odnosima, Izbor sudske prakse, br. 7-8/1993.

Muller, K., Sahenrecht, Koln-Berlin-Bonn-Munchen, 1988.

Planojević, N., Predmet etažne svojine, Pravni život, br. 10/1996.

Planojević, N., Koncept etažne svojine iz nacrta Zakona o stvarnim pravima Federeacije BIH i RS i koncepti drugih država, Pravna riječ, br. 8/06.

Planojević, N., Organizacija upravljanja stambenom zgradom po Zakonu o stanovanju Republike Srbije i u pravnim sistemima evropskih država, Zbornik radova: Pravni odnosi u stambenoj oblasti, Niš, 1994.

Planojević, N., Održavanje stambenih zgrada u prednacrtu Građanskog zakonika Republike Srbije, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 7, Kragujevac, 2016.

Planojević, N., Raspodela troškova održavanja stambenih zgrada u prednacrtu Građanskog zakonika Srbije, Zbornik radova: Usluge i odgovornost, Kragujevac, 2017.

Planojević, N., Upis u etažne svojine u zemljišnu knjigu i katastar nepokretnosti,

Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 1-6/2000.

Planojević, N., Održavanje stambenih zgrada: koncept, ciljevi i objekat (I deo),

Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, Kragujevac, 2011.

Planojević, N., Subjekti i sadržina usluge održavanja stambenih zgrada (II deo),

Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 2, Kragujevac, 2011.

Planojević, N., Etažna svojina, Kragujevac, 1997.

Planojević, N., Model etažne svojine za budući građanski zakonik, Zbornik radova: Građanska kodifikacija, sv. 2, Niš, 2003.

Planojević, N., Profesionalno upravljanje stambenom zgradom, Zbornik radova: XXI

vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 11, Kragujevac, 2020.

Planojević, N., Izabrani upravnik stambene zgrade u novim srpskim propisima,

Zbornik radova: Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost, Kragujevac, 2019. Povlakić, M., u: Komentar Zakona o stvarnim pravima Republike Srpske (grupa autora), Banja Luka.

Rašović, Z., Ivović, M., Žižić, Z., Etažna svojina – komentar Zakona o etažnoj svojini Crne Gore, Beograd, 1996.

Stanković, O., Orlić, M., Stvarno pravo, Beograd, 1994.

Stefanović, Z., Etažna svojina, magistarska teza odbranjena na Pravnom fakultetu u Beogradu 1992.

Flattet, G., Le retablisement de la propriete par etages dans la legislation Suisse, Annales de la Faculte de droit d´Istanbul, No 23-24-25, T. XVI, Istanbul, 1966.