FINANSIRANJE PREDUZEĆA EMISIJOM KORPORATIVNIH OBVEZNICA

Usluge i vladavina prava (2021), str. 225-242

AUTOR(I): Jasmina Labudović Stanković

DOI: 10.46793/UVP21.225LS

Tržište korporativnih obveznica doprinosi razvoju finansijskog tržišta, njegovoj infrastrukturi, utiče na privredni rast. U razvijenim zemljama emisija korporativnih obveznica je vrlo rasprostranjen način zaduživanja korporativnog sektora. U zemljama u razvoju ovaj način zaduživanja «stidljivo» se koristi jer se kompanije najčešće obraćaju bankama za pomoć. Osim toga, priliv stranih direktnih investicija u ove zemlje doprinosi podmirenju finansijskih potreba korporativnog sektora, pa se na taj način smanjuje potreba za emisijom obveznica.

U radu se vrši poređenje zaduživanja emisijom korporativnih obveznica i bankarskih kredita, objašnjavaju oblici emisije ovih hartija od vrednosti, rejting obveznica, sekundarno tržište korporativnih obveznica i ukratko predstavlja slika domaćeg tržišta korporativnih obveznica.

korporativne obveznice, zaduživanje emisijom, eksterno finansiranje, tržište kapitala

Askquith, P., Au, A., Covert, T., Pathak P., The market for borrowing corporate bonds, Journal of Financial Economies, No. 107/2013.

Bai, J., Bali, T., Wen, Q., Do the Distributional Characteristics of Corporate Bonds Predict Their Future Returns?, SSRN Electronic Journal, 2015.

Vladetić, S., Fiducija u rimskom pravu i savremeni fiducijarni poslovi, Beograd, doktorska disertacija, 2010.

Vladetić, S., Osnovi trasta anglosaksonskog prava, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, br. 58/2011.

Vunjak, N., Finansijski menadžment – poslovne finansije, Bečej, 2016.

Woodruff, G., Legal and Investment Standards of Trustees, Fordham Law Review, Vol. 4, Issue 3, 1935.

Wright, S., The Measure of the Trustee`s Liability for Improper Investments, University of Pennsylvania Law Review, Vol. 80, 1932.

Goldstein, M., Hotchkiss, E., Pedersen, D., Secondary Market Liquidity and Primary Market Pricing of Corporate Bonds, Journal of Risk and Financial Management, No. 12, 86, 2019.

Dugalić V., Stojković, D., Korporativne obveznice kao izvor finansiranja, Zbornik radova: Ekonomsko-socijalni aspekti priključivanja Srbije Evropskoj uniji, Kragujevac, 2015.

Zakon o Agenciji za privredne registre, Sl. glasnik RS, br. 55/2004, 111/2009 i

99/2011.

Zakon o tržištu kapitala, Sl. glasnik RS, br. 31/2011, 112/2015, 108/2016, 9/2020 i

153/2020.

Iorgova, S., Ong, L., The Capital Markets of Emerging Europe: Institution, Instruments and Investors, IMF, 2008.

Janković, I., Analiza instrumenata sa fiksnim prinosom, Beograd, 2019.

Jovanović, N., Berzansko pravo, Beograd, 2009.

Labudović Stanković, J., Instrumenti Evropske centralne banke i kriza u evrozoni,

Glasnik prava, br. 1/2016.

Madura, J., Financial Markets and Institutions, 2015.

Mahanti, S., Nashikkar, A., Subrahmanyam, M., Chacko, G., Mallik, G., Latent Liquidity: A new measure of liquidity, with an application to corporate bonds, Journal of Financial Economics, No. 88/2008.

Miloš, D., Perspektive razvoja hrvatskog tržišta korporacijskih obveznica,

Financijska teorija i praksa, 28(4), 2004.

Rose, P., Marquis, M., Finansijske institucije i tržišta, Beograd, 2011.

Yang, S., Gong., X., Xu, S., Underwriting Syndicates and the Cost of Debt: Evidence from Chinese Corporate Bonds, Emerging Markets Finance & Trade, Vol 53, Issue 2, 2017.

Uredba o postupku za izdavanje dužničkih hartija od vrednosti, Sl. glasnik RS, br. 54/2020.

Fabozzi, F., Modigliani, F., Jones, F., Capital Markets: Institutions and Instruments, 2009.

Šoškić, D., Živković, B., Finansijska tržišta i institucije, Beograd, 2007.