NAČELO PRILAGOĐENOSTI USLUGE I PRAVO NA SLOBODAN IZBOR

Usluge i vladavina prava (2021), str. 1023-1036

AUTOR(I): Jelena Janković

DOI: 10.46793/UVP21.1023J

Prvi korak pozitivne promene u sistemu uslužno-pravnih odnosa je promena pogleda na ulogu i značaj korisnika usluge. Obezbeđujući korisniku usluge mogućnost da bude aktivan i bitan član uslužno-pravnog odnosa ostvaruje se dalekosežna i univerzalna vrednost humanizacije sektora uslužne ekonomije. U takvim okolnostima moralni autoritet uslužnog prava ostvaruje se kroz njegovu pravednost i kroz dobrovoljno pokoravanje zakonu subjekata uslužno-pravnog odnosa. Upravo, ova, moralna dimenzija vladavine prava, u sektoru uslužne ekonomije ostvaruje se primenom načela prilagođenosti usluge i prava na slobodan izbor. S tim u vezi, u radu je analizirana moralna dimenzija i kultura vladavine prava u uslužnom sektoru, bazirana na načelu prilagođenosti usluge i pravu na slobodan izbor, koji si u radu predstavljeni kao čuvari pravednosti uslužno-pravne norme.

vladavina prava, uslužna ekonomija, prilagođenost usluge, slobodan izbor

Alm Andreassen, T., Unemployable Workers? Comparing the Context and Contract in Voluntary Work and Regular Jobs, Social Policy and Society, Vol. 12, Issue 03, 2013.

Broad, D., The Illusion of Choice: Economic Restructuring, Flexibility, and Security: EmploymentStandards for Part-time Workers, Saskatchewan Law Review, Vol. 67, 2004.

de la Harpe, B., Radloff, A., Wayber, J., Quality and Generic (Professional Skills, Quality in Higher Education, Vol 6, no. 3/2000.

De Stefano, V., The rise of the „just-in-time workforce“: on-demand work, crowdwork, and labor protection in the „gig-economi“, Comp. Labor Law & Pol’y Journal, Vol. 37, 2018.

Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti (Sl. glasnik RS, br. 36/09, 88/10, 38/15, 113/17 i 113/17 – dr. zakon)

Zakon o pravima pacijenata (Sl. glasnik RS, br. 45/13 i 25/19 – dr. zakon). Zakon o socijalnoj zaštiti (Sl. glasnik RS, br. 24/11).

Zekavica, R., Ideja vladavine prava – od antičkih korena do savremene teorije i prakse, Beograd, 2016.

McKay, L., Toward a Rule of Law Culture, Exploring Effective Responces to Justice and Security Challenges – Practical guide, United States Institute of Peace, Washington, 2015.

McQuaid, R. W., Lindsay, C., The Concept of Employability, Urban Studies, Vol. 42, No. 2/2005.

Petrović, A., Reformisanje socijalnog osiguranja: promena odgovornosti i individualnog izbora, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, XLIV, 2004.

Poisson, Y., The Role of Governments in the Development of Humman Resources Training for Employability: The View from Canada, Canada – United States Law Journal, Vol. 22, 1996.

Pool, L. D., Sewell, P., The key to employability: developing a practical model of graduate employability, Education + Training, Vol. 49, No. 4/2007.

Tamanha, B. Z., The history and elements of the rule of law, Singapore Journal of Legal Studies, 2012.

Young, C., Losing a Job: The Nonpecuniary Cost of Unemployment in the United States, Social Forces, Vol. 91, No. 2/2012.

World Economic Forum, The Future of Jobs, Employment, Skills and Workforce Strategy for the Fourth Industrial Revolution, Global Challenge Insight Raport, Geneva, 2016.