THE INFLUENCE OF THE TIME OF BASIC TILLAGE AND FERTILIZATION ON SOYBEAN YIELD

1st International Symposium On Biotechnology (2023),  [23-30]

AUTHOR(S) / AUTOR(I): Vojin Đukić, Jegor Miladinović, Gordana Dozet, Marija Bajagić, Gorica Cvijanović, Zlatica Mamlić, Vojin Cvijanović

E-MAIL: vojin.djukic@ifvcns.ns.ac.rs

DOI: 10.46793/SBT28.023DJ

ABSTRACT / SAŽETAK:

The time of basic tillage and fertilization are very important agrotechnical measures that have a high impact on soybean yield. Winter basic tillage of the soil reduces the harvest yield by 8.53%, and spring tillage by 21.18%, the application of NPK fertilizers increased the yield by 13.96%, the foliar application of water extract from plant material by 9.57% and the application of AN by 8.44%. Autumn basic tillage is most conducive to achieving high and stable soybean yields, and fertilization has a positive effect on soybean yields.

KEYWORDS / KLJUČNE REČI:

basic tillage, soybean fertilization, NPK fertilizer, water extract of plant material, AN.

REFERENCES / LITERATURA:

• Adee, E. A. (2018). Tillage Study for Corn and Soybeans: Comparing Vertical, Deep, and No-Tillage,“ Kansas Agricultural Experiment Station Research Reports, 4 (7).
  • Al-Kaisi, M., Hanna, M. (2010). Fall versus spring tillage, which is better. Integrated Crop Management, Iowa State University. http://crops.extension.iastate.edu/cropnews/2010/09/fall-versus-spring-tillage-which-better
  • Bajagić, M., Đukić, V., Mamlić, Z., Dozet, G.,  Cvijanović, G., Miladinović, J., Ranđelović, P. (2022). Uticaj vremena osnovne obrade i folijarne prihrane na prinos soje. Zbornik radova Nacionalnog naučno-stručnog skupa sa međunarodnim učešćem „Biotehnologija i savremeni pristup u gajenju i oplemenjivanju bilja“, 03. novembar 2022., Smederevska Palanka, Srbija, 305-313.
  • Cvijanović G., Dozet G., Đukić V., Mamlić Z., Bajagić M., Đurić N., Stepić V. (2022): Uticaj primene različitih mikrobioloških preparata na masu 1000 zrna i prinos pasulja, Zbornik radova, Nacionalni naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem „Biotehnologija i savremeni pristup u gajenju i oplemenjivanju bilja“, 03. novembar 2022. Smedervska Palanka, Srbija, 118-128.
  • Di Virgilio, N. (2013). Stinging nettle: a neglected species with a high potential as multi-purpose crop. National Research Council of Italy. Institut of Biometeorology. Catania, Italy, 23.
  • Dozet, G., Đukić, V., Miladinov, Z., Cvijanović, G., Đurić, N., Ugrenović, V., Popović, V. (2018). Uticaj međuredne kultivacije i vremena osnovne obrade zemljišta na prinos soje, Zbornik radova XXIII Savetovanje o biotehnologiji sa međunarodnim učešćem, Čačak, 09-10 Mart, 2018. 45-50 str.
  • Dozet G., Đukić V., Miladinov Z., Đurić N., Ugrenović V., Cvijanović V., Jakšić S, (2019). Prinos soje u organskoj proizvodnji. Zbornik naučnih radova Instituta PKB Agroekonomik, Vol. 25, br. 1-2, 173-180. Beograd, Srbija.
  • Đukić, V., Miladinov, Z., Balešević-Tubić, S., Miladinović, J., Đorđević, V., Valan, D., Petrović, K. (2018). Kritični momenti u proizvodnji soje, Zbornik referata 52. Savetovanja agronoma i poljoprivrednika Srbije (SAPS), Zlatibor, 21-27. januar 2018. Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija, 34-44.
  • Đukić, V., Miladinović, J., Mamlić, Z., Dozet, G., Cvijanović, G., Kandelinskaja, O., Miljaković, D. (2021). Uticaj vodenog ekstrakta banane i koprive sa gavezom na prinos soje. Zbornik radova Nacionalnog naučno-stručnog skupa sa međunarodnim učešćem „Biotehnologija i savremeni pristup u gajenju i oplemenjivanju bilja“ 15. decembar 2021. Smederevska Palanka, Srbija, 285-292.
  • Khurshid, K., Iqbal, M., Arif, M. S., Nawaz, A. (2006). Effect of tillage and mulch on soil physical properties and growth of maize. International Journal of Agriculture and Biological Sciences, 8: 593–596.
  • Lal, R. (2013). Principles of sustainable soil management in agroecosystems. CRC Press, pp. 568.
  • Miladinov, Z., Đukić, V., Ćeran, M., Valan, D., Dozet, G., Tatić, M., Ranđelović, P. (2018). Uticaj folijarne prihrane na sadržaj proteina i ulja u zrnu soje, Zbornik radova 59. Savetovanje industrije ulja: „Proizvodnja i prerada uljarica“, 17-22. jun 2018, Herceg Novi, Crna Gora, 73-78.
  • Mamlić Z., Abduladim A., Đukić V., Vasiljević S., Katanski S., Dozet G., Uhlarik A. (2021). Jesenja i prolećna primena NPK đubriva u proizvodnji soje. Zbornik radova Nacionalnog naučno-stručnog skupa sa međunarodnim učešćem „Biotehnologija i savremeni pristup u gajenju i oplemenjivanju bilja“, 15. decembar 2021., Smederevska Palanka, 285-292.
  • Mamlić, Z., Đukić, V., Miladinović, J., Dozet, G., Bajagić, M., Vasiljević, S., Cvijanović, G. (2022). Influence of aquatic extract banana and neetle with common comfrey combination on weight of plants and weight of 1000 grains soybeans. 5th International Scientific Conference „Village and Agriculture“, Book of proceedings, 30. September and 01. october 2022. Bijeljina, Republic of Srpska, BIH., 67-74.
  • Miladinović, J., Vidić, M., Balešević-Tubić, Svetlana, Đukić, V., Đorđević, V. (2013). Soja u 2012. godini. Zbornik referata 47. Savetovanja agronoma Srbije, Zlatibor, 3-9.02.2013. Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija 79-86.