„BAJKOVITO PUTOVANJE“ ZA PREDŠKOLCE

Književnost za decu u nauci i nastavi (2022), (str. 315-329)

AUTOR(I): Jelena P. Veljković Mekić, Dragana O. Dragutinović, Bojana N. Nikolić, Emilija J. Popović

E-ADRESA: vmjelena@yahoo.com

DOI: 10.46793/KDNN21.315VM

Rad predstavlja prikaz projekta Bajkovito putovanje koji je rea- lizovan kroz umetničke radionice sa decom predškolskog uzrasta radi njihovog upoznavanja sa različitim kulturnim nasleđem odabranih zemalja, proširivanja njihovog čitalačkog iskustva i pospešivanja dečjih govornih i likovnih stvaralačkih mogućnosti. Primarni cilj Bajkovitog putovanja bio je da deca formiraju pravilno jezičko i likovno usmerenje, kao i da ostvare aktivan i angažovan odnos prema fenomenu umetnosti. Deca su bila stimulisana da reprodukuju sopstvene doživljaje, stavove i sudove, da uočavaju razlike i sličnosti u književnim tekstovima koji potiču iz različitih sredina i da nova saznanja povežu sa svojim iskustvom. Uz pažljivu analizu svih šest radionica, u okviru kojih je interpretirana po jedna narodna bajka (iz Srbije, Kine, Aljaske, Indije, Irske i Poljske), u radu su sumirani i rezultati projekta, kao i njegovi kratkoročni i dugoročni efekti.

narodna bajka, umetničke radionice, interpretacija, govorno i likovno stvaralaštvo, predškolski uzrast.

Izvori
Literatura
  • Balić Šimrak (2017): Antonija Balić Šimrak i dr., Razvoj likovnosti u ranoj i predškolskoj dobi: mekana skulptura, action painting, grafika, Zagreb: Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
  • Večanski, Vasiljević Blagojević, Marinković (2017): V. Večanski, M. Vasiljević Blagojević, T. Marinković, Razvojni potencijal likovnih aktiv- nosti na predškolskom uzrastu, Nastava i vaspitanje, LXVi2/, 367–380.
  • Dotlić, Kamenov (1996): Ljubica Dotlić, Emil Kamenov, Književnost u dečjem vrtiću, Novi Sad: Zmajeve dečje igre.
  • Kamenov (2010): Emil Kamenov, Mudrost čula IV: Dečje govorno stvarala- štvo, Novi Sad: Dragon.
  • Kamenov, Filipović (2010): Emil Kamenov, Sanja Filipović, Mudrost čula V deo: Dečje dramsko stvaralaštvo, Novi Sad: Dragon.
  • Karlavaris (1986): Bogomil Karlavaris, Metodika likovnog vaspitanja predškolske dece, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Marjanović (1990): Aleksandra Marjanović, Dečje jezičke igre, Beograd: Zavod za izdavanje udžbenika.
  • Naumović (2000): Milorad Naumović, Metodika razvoja govora dece predškolskog uzrasta, Pirot: Viša škola za obrazovanje vaspitača.
  • Slunjski (2001): Edita Slunjski, Integrirani predškolski kurikulum, Zagreb: Mali profesor.
  • Filipović (2011): Sanja Filipović, Metodika likovnog vaspitanja i obrazovanja: metodički priručnik za likovne pedagoge, učitelje i vaspitače, Beograd: Univerzitet umetnosti; Klett.
  • Filipović, Kamenov (2009): Sanja Filipović, Emil Kamenov, Mudrost čula. Deo 3, Dečje likovno stvaralaštvo, Novi Sad: Dragon.
  • Čakić-Simić (2007): Nataša Čakić-Simić, Beleške lutkarskog pomoć- nika: priručnik za lutkarstvo, Beograd: Kreativni centar.