INOVATIVNI METODIČKI PRISTUPI KNJIŽEVNOSTI ZA DECU NA RUMUNSKOM JEZIKU U MLAĐIM RAZREDIMA OSNOVNE ŠKOLE

Književnost za decu u nauci i nastavi (2022), (str. 245-256)

AUTOR(I): Marinel A. Negru, Brinduša T. Žujka, Virđinija A. Popović

E-ADRESA: marinel.negru@uf.bg.ac.rs

DOI: 10.46793/KDNN21.245N

Savremena pedagogija teži pronalaženju obrazovnih rešenja dizajniranih da premoste sukob između nastavnih strategija koje se koriste u obrazovanju i mentaliteta savremenog društva, što zahteva nove dimenzije intelektualnih i moralnih kapaciteta dece. Književnost igra važnu ulogu u oblikovanju ličnosti deteta, što dovodi do toga da ono manifestuje svoja stanja svesti i stekne određena korisna ponašanja. Modeli predstavljeni u književnim delima obezbeđuju sticanje predstava, koje detetu nude priliku da otkrije sopstvenu ličnost. Razlikovanje pozitivnih od negativnih aspekata, otkrivanje uloge koju oni mogu imati u njegovom razvoju, stiče se samo nastavnikovom upotrebom specifičnih strategija i metoda za razvoj kritičkog mišljenja i formiranje kreativne ličnosti. Cilj ovog rada je da identifikuje inovativne nastavne metode i postupke, pogodne za pristup referentnim tekstovima iz dečje književnosti na rumunskom jeziku u mlađim razredima osnovne škole, u cilju poboljšanja i optimizacije nastavnog procesa.

inovativne nastavne metode, dečja književnost, rumunski je- zik, razvoj kritičkog mišljenja.

• Blideanu, Šerdean (1981): Eugen Blindeanu, ioan Șerdean, Orientări noi ȋn metodologia studierii limbii romȃne la ciclul primar, București: Editura didactică și Pedagogică.
  • Breben, Gonđea, Ruju, Fulga (2002): Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga, Metode interactive de grup, Craiova: Editura Arves.
  • Dulama (2002): Maria Eliza dulamă, Modele, strategii și tehnici didactice activizante, Cluj Napoca: Editura Clusium.
  • Dumitrašku (2008): Coca dumitrașcu, Alternative educaționale, Bacău: Edi- tura Read Cart.
  • Žujka, Negru (2018): Brândușa Juică, Marinel Negru, Pedagogia textului liter- ar pentru învățământul primar, Vršac: Visoka škola strukovnih studija za vaspitače.
  • Mandru (2005): Elena Mîndru, Strategiididactice interactive, București: Editu- ra didactica Publishing House.
  • Nikola (2003): ioan Nicola, Tratat de pedagogie școlară, București: Editura Aramis.
  • Novković Cvetković (2017): Biljana Novković Cvetković, Inovativni modeli rada u nastavi u funkciji unapređivanja nastavnog procesa, Godi- šnjak Pedagoškog fakulteta u Vranju, knjiga Viii/1, 177‒189.
  • Pakurari (2003): otilia Păcurari (coord.), Strategii didactice innovative, București: Editura Sigma.
  • Čergit (2006): ioan Cerghit, Metode de învățământ, iași: Editura Polirom.