MEDIOLOŠKO-VERBATOLOŠKA I STILISTIČKA ANALIZA EDUKATIVNO-INFORMATIVNOG DEČJEG VEB-SAJTA „ZVRK“

Književnost za decu u nauci i nastavi (2022), (str. 229-243)

AUTOR(I): Ivana R. Jovanović

E-ADRESA: vasdejks@gmail.com

DOI: 10.46793/KDNN21.229J

U radu se metodama mediologije, verbatologije, teorije teksta, žanristike, stilistike i funkcionalne pismenosti – razmatra informativno-edukativni sadržaj na prvom specijalizovanom dečjem veb-portalu u Srbiji. Utvrđuje se karakter i priroda internetskih rubrika, te i kultura jezičkog izražavanja, kao i znanje i veštine dece u procesu verbalizacije misli, iskustva i emocija. Tekstološke i književnoumetničke sposobnosti dece ispituju se na različitim sadržajima – iz sfere prirode, društva i umetnosti. Na taj način stiču se saznanja o njihovoj jezičkoj pismenosti, ali i o mogućnostima neverbalnog izražavanja, kao i o stepenu preciznosti i adekvatnosti grafičko-likovne prezentativnosti predstavljenih sadržaja. Konačna svrha ovoga istraživanja jeste utvrđivanje pravaca i stepena proširivanja dečjih znanja na veb-sajtu, kao i verbatoloških oblika uspostavljanja zabavno-rekreativnih modela virtuelne komunikacije

dečji veb-sajt, književnost za decu, mediologija, verbatologija, stilistika.

Izvor
Literatura
  • Danojlić (1976): Milovan Danojlić, Naivna pesma (ogledi o dečjoj knji- ževnosti), Beograd: Nolit.
  • Đurić (2000): Dušan Đurić, Novinarska radionica, Beograd: Zavod za udžbenike.
  • Životić (1993): Radomir Životić, Novinarski žanrovi (Štampa, radio, televizija), Beograd: institut za novinarstvo.
  • Zelenika (1988): Ratko Zelenika, Metodologija i tehnologija izrade znanstvenog i stručnog djela, Beograd: Savremeno pakovanje.
  • Jovanović (2019): Ivana Jovanović, Lingvistika i stilistika medio- loških rodova i vrsta, Beograd: Jasen.
  • Katnić-Bakaršić (1999): Marina Katnić-Bakaršić, Lingvistička stilistika, Prague – Budapest: open Society institute – Center for Publishing development Electronic Publishing Program.
  • Klajn, Šipka (2010): Ivan Klajn, Milan Šipka, Veliki rečnik stranih reči i izraza, 5. dopunjeno i ispravljeno izdanje, Novi Sad: Prometej.
  • Marjanović (1982): Voja Marjanović, Dečja književnost u književnoj kritici, Beograd: Savremena administracija – Savremena knjiga.
  • Marković (2003): Slobodan Ž. Marković, Zapisi o književnosti za decu III (Pojave, žanrovi, recepcija), Beograd: Beogradska knjiga.
  • Moris (1975): Čarls Moris, Osnove teorije o znacima, Beograd: Bigz.
  • Nikolić (2006): Milija Nikolić, Metodika nastave srpskog jezika i književnosti, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Simić (1998): Radoje Simić, Opšta stilistika, Beograd – Nikšić: Društvo za negovanje i proučavanje srpskog jezika.
  • Slavković (1979): Dušan Slavković, Novinarstvo, Leksikon novinar- stva, Beograd: Savremena administracija.