DRAMSKO STVARALAŠTVO ZA DECU SRPSKIH PISACA SA KOSOVA I METOHIJE

Književnost za decu u nauci i nastavi (2022), (str. 207-228)

AUTOR(I): Milutin B. Đuričković

E-ADRESA: mdjurickovic@yahoo.com

DOI: 10.46793/KDNN21.207DJ

U ovom radu biće reči o dramskom stvaralaštvu za decu i mlade srpskih pisaca, koji su svojim životom, radom ili poreklom vezani za Kosovo i Metohiju. Za razliku od poezije i proze, dramski rod je prilično zapostavljen i do sada nije temeljno istraživan sa književnokritičkog ili književnoistorijskog aspekta. Radi se o stvaraocima različitih generacija, vokacija i umetničkih dometa, ali sa jedinstvenim načinom i pristupom u obraćanju deci i mladima. Među ovih dvanaest pisaca ima dosta onih koji su ovaj stvaralački čin shvatili vrlo predano i ozbiljno, baveći se profesionalno glumom, režijom ili pisanjem tekstova za radio, dečje i lutkarsko pozorište (S. Vukanović, R. Knežević, J. Radovanović, B. Stojčetović). Ovaj pionirski rad predstavlja jedan od pokušaja da se srpskim dramatičarima za decu iz naše južne pokrajine posveti dužna pažnja, te da se njihova tipološki i žanrovski raznovrsna dramaturgija (radio-igre, monodrame, celovečernji komadi, libreta za balet, dramoleti u stihu, igrokazi) donekle objedini i sistematizuje na adekvatan način.

deca, drama, poetika, tematika, žanrovi, stil.

Izvori
  • Vukanović (2020): Slobodan Vukanović, Malo pozorište, Podgorica: DOB.
  • Vulićević-Todić (2005): Radmila Vulićević-Todić, Mene voli jedan pas, Ruma: Srpska knjiga.
  • Đuričković (2013): Milutin Đuričković, Antologija dramskih tek- stova za decu 2, Beograd: Bookland.
  • Knežević (2014): Radmila Knežević, Pokloni se i počni, Čačak: Legenda. Mihajlović (2012): Zorica Mihajlović, Na dečjim krilima, Zbirka pozo-
  • rišnih predstava za decu, Beograd: Vitez.
  • Nikolić (1973): Danilo Nikolić, Svemogući čekić, Gornji Milanovac: Dečje novine.
  • Stojanović (2018): Radosav Stojanović, Priče iz unutrašnjeg džepa, Ko- sovska Mitrovica: Panorama – Jedinstvo.
  • Radunović (1995): Milorad Radunović, Glumorasti, Podgorica: Narod- na biblioteka „Radosav Ljumović”.
Literatura
  • Bovan (1980): Vladimir Bovan, Srpski pisci sa Kosova s kraja 19. i s po- četka 20. veka, Priština: Jedinstvo.
  • Bogavac (2004): Milovan Bogavac, Istorija srpske književnosti na Kosovu i Metohiji (1850–1941), Beograd: Apostrof, Leposavić: Institut za srpsku kulturu – Priština.
  • Žarić (1986): Mirko Žarić, Poboljšana stvarnost, Jedinstvo, Pri- ština.
  • Jašović (2008): Predrag Jašović, Život i delo Milorada Radunovića, Leposavić: Institut za srpsku kulturu.
  • Jokić, Kostić (2004): Miroslav Jokić, Zvonimir Kostić, Antologija srpske radio-drame 1–2 (1934–004), Beograd: RTS.
  • Kralj (1966): Vladimir Kralj, Uvod u dramaturgiju, Novi Sad: Sterijino pozorje.
  • Ljuštanović (2012): Jovan Ljuštanović, Književnost za decu u ogledalu kulture, Novi Sad: Zmajeve dečje igre.
  • Mlađenović (2009): Milivoje Mlađenović, Odlike dramske bajke, Pre- oblikovanje modela bajke u srpskoj dramskoj književnosti za decu, Novi Sad: Sterijino pozorje – Pozorišni muzej Vojvodine.
  • Nikolić (2017): Andrijana Nikolić, Beskrajne igre i priče Radmile Knežević, Vaspitanje i obrazovanje, br. 3–4/2017, 197–203.
  • Srpska književnost na Kosovu i Metohiji 1945–2000. (2004): Zbornik radova – Deo prvi. Priština: Institut za srpsku kulturu, Kosovska Mitro- vica: Filozofski fakultet Leposavić.
  • Putnik (2015): Radomir Putnik (prir.), Festival monodrame i panto- mime, Zemun: Festival monodrame i pantomime.