AKUSTIČKI ASPEKT SRPSKE POEZIJE ZA DECU

Književnost za decu u nauci i nastavi (2022), (str. 191-206)

AUTOR(I): Dušica M. Potić

E-ADRESA: dusicapotic@yahoo.com

DOI: 10.46793/KDNN21.191P

Stilske figure su svesno pojačavanje jezičkog izraza novim iz- ražajnim mogućnostima. Grupa koja se određuje kao zvučne figure zasniva se na ponavljanju glasova, produžavanju glasova te konstituisanju glasovnih sklopova, a obuhvata: aliteraciju, asonancu, alonžman, imitaciju, onomatopeju i kalambur. Zvučne figure svoje primarne efekte postižu u ostvarivanju eufonije iskaza i strukturiranju njegove ritmičke i melodijske organizacije, ali kako se u jeziku forma ne može odvojiti od sadržaja, one deluju na nivou afektivnosti i značenja takođe. U radu ćemo nastojati da analiziramo zvučne figure u izabranom korpusu srpske poezije za decu, kao i da ukažemo na njihovo prisustvo u svetu detinjstva.

stilske figure, zvučne figure, poezija za decu.

• Bugarski (2003): Ranko Bugarski, Uvod u opštu lingvistiku, Beograd: Čigoja štampa – XX vek.
  • Vasić (1980): Smiljka Vasić, Veština govorenja, Beograd: BiGZ.
  • Gortan-Premk (2004): Darinka Gortan-Premk, Polisemija i organizacija leksičkog sistema u srpskome jeziku, Beograd: ZUNS.
  • De Sosir (2004): Ferdinand de Sosir, Spisi iz opšte lingvistike, Sremski Karlovci: izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.
  • Detelić, Ilić (2006): Mirjana detelić, Marija ilić, Beli grad: poreklo epske formule i slovenskog toponima, Beograd; Balkanološki institut.
  • Dragićević (2007): Rajna Dragićević, Leksikologija srpskog jezika, Beo- grad: ZUNS.
  • Živković (1995): Dragiša Živković, Teorija književnosti s teorijom pismenosti, Beograd: Draganić.
  • Ingarden (1971): Roman Ingarden, O saznavanju književnog umetničkog dela, Beograd: Srpska književna zadruga.
  • Jakobson (1966): Roman Jakobson, Lingvistika i poetika, Nolit: Beograd. Kapičić-Hadžić (1979): Nasiha Kapičić-Hadžić, Od Zmaja do Viteza, Sarajevo: Zavod za izdavanje udžbenika.
  • Kebara (2018): Marina Kebara, Gramatička transpozicija u derivaciji neologizama u dečjoj jezičkoj igri, Uzdanica, časopis za jezik, književnost i pedagoške nauke, XV/1, Jagodina: Univerzitet u Kragujevcu, Pedagoški fakul- tet u Jagodini, 165–186.
  • Klark (2008): Iv Klark, Šta sadrži reč: o detetovom usvajanju semanti- ke, u: T. Rosić (ur.), Metodika razvoja govora, Jagodina: Univerzitet u Kragu- jevcu, Pedagoški fakultet u Jagodini, 169–199.
  • Kramberger (2009): Marijan Kramberger, Pozitivna ontologija detinj- stva, u: J. Ljuštanović (prir.), Princeza luta zamkom, Novi Sad: Zmajeve deč- je igre, 31–33.
  • Lešić (2008): Zdenko Lešić, Teorija književnosti, Beograd: Službeni glasnik. Lukić, Marković (2006): Živan Lukić, Mirjana Marković, Kultura govora, Valjevo: Intelekta.
  • Marković (1991): Slobodan Ž. Marković, Zapisi o književosti za decu, Beograd: Naučna knjiga.
  • Opačić (2018): Zorana Opačić, Dva i po veka srpske književnosti za decu i mlade, u: Z. Opačić (prir.), Antologija književnosti za decu, Novi Sad: Izdavački centar Matice srpske, 17–49.
  • Pijaže, Inhelder, (1978): Žan Pijaže, Berbel inhelder, Intelektualni razvoj deteta, Beograd: ZUNS.
  • Petković (1984): Novica Petković, Od formalizma ka semiotici, Beo- grad – Priština: BIGZ – Jedinstvo.
  • Prelević (1979): Rade Prelević, Poetika dečje književnosti, Mostar: Prva književna komuna.
  • Radović (1991), Dušan Radović, Antologija srpske poezije za decu, Beo- grad: SKZ.
  • Radović (1986): Dušan Radović, Vukova azbuka, Beograd: ZUNS.
  • Radović (1954): Dušan Radović, Poštovana deco, Beograd: Dečja knjiga. RKT (1985): Rečnik književnih termina, Beograd: Nolit.
  • Solar (1976): Milivoj Solar, Teorija književnosti, Zagreb: Školska knjiga.
  • Spasić (2020): Jelena Spasić, Leksički razvoj deteta predškolskog uzrasta, Uzdanica, časopis za jezik, književnost i pedagoške nauke, XVii/1, Jagodina: Univerzitet u Kragujevcu, Pedagoški fakultet u Jagodini, 171– 178.
  • Stanojević (2001): dobrivoje Stanojević, Retorika „Zlatnog runa”, Pančevo: Mali Nemo.
  • Stanojević (2002): dobrivoje Stanojević, Stilistika „Zlatnog runa”, Pančevo: Mali Nemo.
  • Stevanović (1979): Mihailo Stevanović, Savremeni srpskohrvatski je- zik I, Beograd: Naučna knjiga.
  • Tartalja (2013): Ivo Tartalja, Teorija književnosti, Beograd: ZUNS. Furlan (1981): ivan Furlan, Čovjekov psihički razvoj, Zagreb: Školska knjiga.
  • Hant (2013): Piter Hant, Uvod: izučavanje sveta književnosti za decu, u: P.
  • Hant, Tumačenje književnosti za decu, Beograd: Učiteljski fakultet, 7–26.
  • Čukovski (1986): Kornej Čukovski, Od druge do pete, Beograd: ZUNS. Šipka (2006): danko Šipka, Osnovi leksikologije i srodnih disciplina, Novi Sad:
    Matica srpska.
  • Štajger (1978): Emil Štajger, Umeće tumačenja i drugi ogledi, Beograd: Pro- sveta.