DIJALEKTIZMI KAO STILSKO OBELEŽJE RŠUMOVIĆEVE PROZE „TRI ČVORA NA TREPAVICI“

Književnost za decu u nauci i nastavi (2022), (str. 161-177)

AUTOR(I): Julijana S. Despotović, Bojana M. Veljović Popović

E-ADRESA: julijana.stevanovic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/KDNN21.161D

Predmet našeg interesovanja u ovome radu jeste dijalekatski jezički nivo Ršumovićeve zbirke pripovedaka Tri čvora na trepavici – Sećanje na krilato detinjstvo. Zanima nas, prevashodno, na koji način se kroz govor likova manifestuju idiomatske karakteristike ovog dela štokavskog jezičkog kompleksa. Izdvojićemo, klasifikovati i analizirati fonetsko-fonološke, morfološke, i sintaksičke dijalektizme. Dijalekat kojim progovaraju likovi u ovoj knjizi pripada zapadnijim krajevima štokavštine i uklapa se u areal hercegovačko-krajiškog dijalekta. Imajući u vidu da je dijalekatski izraz u ovom romanu iskorišćen kao jedno od sredstava karakterizacije likova, te da se javlja samo u govoru likova, naš cilj jeste i da utvrdimo stilogenost dijalektizama koje pisac upotrebljava pri oblikovanju njihovog diskursa.

dijalekat, dijalektizam, Ljubivoje Ršumović, idiom, stilsko obeležje, govor likova.

• Andrejević, Andrejević (2016): Danica Andrejević, Ana Andrejević, Poetska funkcija dijalekta u poeziji Ratka Popovića, Dijalekti srpskoga jezika: istraživanja, nastava, književnost, Leskovac – Vranje: Leskovački kulturni centar, Pedagoški fakultet u Vranju, 39–49.
  • Veljović (2018): Bojana Veljović, Sintaksa glagolskih oblika u govoru Tutina, Novog Pazara i Sjenice, Srpski dijalektološki zbornik, knj. LHV/1, Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti, Institut za srpski jezik, 7–477.
  • Đukanović (1995): Petar Đukanović, Govor Dragačeva, Srpski dijalek- tološki zbornik, knj. XLi, Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti, In- stitut za srpski jezik, 1–240.
  • Kovačević (1997): Miloš Kovačević, Fonostilematika reprezentolo- ških diskursa Stevana Sremca, Književno delo Stevana Sremca – novo čita- nje, Niš: Centar za naučna istraživanja SANU i Univerziteta u Nišu, Stu- dijska grupa za Srpski jezik i književnost Filozofskog fakulteta, 109–125.
  • Lešić (1979): Zdenko Lešić, Jezik i književno djelo, Sarajevo: Svjetlost.
  • Marković (2011): Slavoljub Marković, Govor Užičke Crne Gore, Srpski dijalektološki zbornik, knj. LViii, Beograd: Srpska akademija nauka i umet- nosti, Institut za srpski jezik, 337–670.
  • Murtagić Tuna (1998): Hasnija Murtagić Tuna, Dijalektizmi kao stilo- geni elementi u autobiografskoj književnosti, Naučni sastanak slavista u Vukove dane, 27/1, Beograd: Međunarodni slavistički centar, 525–535.
  • Nikolić (1972): Miroslav Nikolić, Govor Gorobilja (kod Užičke Pože- ge), Srpski dijalektološki zbornik, knj. XiX, Beograd: Institut za srpskohr- vatski jezik, 619–674.
  • Stanković (2016): Milena Stanković, Simbolika rodnog zvuka u delu Radosava Stojanovića, Dijalekti srpskoga jezika: istraživanja, nastava, književnost, Leskovac – Vranje: Leskovački kulturni centar, Pedagoški fa- kultet u Vranju, 229–239.