UTICAJ RAZLIČITIH TEHNOLOGIJA U IZRADI FOTONAPONSKIH PANELA NA MOGUĆNOST ISKORIŠĆENJA SOLARNE ENERGIJE I NJENE TRANSFORMACIJE U ELEKTRIČNU ENERGIJU

Флексибилност електроенергетског система / Зборник CIGRE (2023).  (стр 1985-2002)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Boris Turković, Saša Mujović

Е-АДРЕСА / E-MAIL: 

Download Full Pdf  

DOI:  10.46793/CIGRE36.1985T

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Zbog sve većih potreba za električnom energijom a naročito energijom dobijenom iz obnovljivih izvora, u ovom radu je obrađen potencijal Crne Gore za proizvodnju električne energije iz energije Sunčevog zračenja. Sunce predstavlja najveći izvor obnovljive energije. Količina Sunčevog zračenja u Crnoj Gori, posebno u priobalnom i centralnom području je među najvećima u Evropi. Zbog toga je u ovom radu prikazano ponašanje fotonaponskih elektrana baziranih na različitim tehnologijama izrade fotonaponskih panela u cilju utvrđivanja najpovoljnijeg rješenja i sa ekonomskog i sa tehničkog aspekta. Različite tehnologije izrade fotonaponskih panela značajno utiču na stepen konverzije energije Sunčevog zračenja u električnu energiju, kao i na električne, ekološke i ekonomske parametre korišćenja fotonaponskih panela. S tim u vezi, razmatrane su: monokristalna, polikristalna, kao i tankoslojne amorfna, kadmijum-telurid (CdTe), bakar-indijum-elenid(CIS) i HIT tehnologija. U uslovima jednakog nivoa izloženosti Sunčevom zračenju i iz uporedne analize koja je izvršena za svaki od sistema baziranih na različitim tehnologijama izrade fotonaponskih panela su proistekli odgovarajući zaključci o radu, gubicima, prinosima, ekonomskoj analizi sistema, kao i uticaju odnosno doprinosu na smanjenje emisije CO2 za svaki od sistema. Projektovanje šest fotonaponskih elektrana jednake nazivne snage izvršeno je u softverskom alatu PVsyst.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Sunce, obnovljivi izvori, solarni paneli, fotonaponski sistemi, dekarbonizacija

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Green Home act green, „Energija Sunca“, dostupna na
    https://www.greenhome.co.me/index.php?IDSP=447&jezik=lat
  • Solarni potencijal Srbije, Sunce u Srbiji i Evropi dostupno na
    http://solarnipotencijalsrb.blogspot.com/2016/06/, Jun 2016.
  • Procjena potencijala obnovljivih izvora energije u Crnoj Gori“, Ministarstvo za zaštitu životne sredine, kopna i mora Republike Italije, Februar 2007.
  • PV Syst, Normalized performance index, dostupno na,
    https://www.pvsyst.com/help/performance_index.htm
  • M. Radaković, Obnovljivi izvori energije i njihova ekonomska ocjena, 2010.
  • Vladimir A. Katić, Zoltan Čorba, Boris Dumnić, Dragan Milićević – Energetska efikasnost mrežnih foto-naponskih elektrana – primjer FNE FTN Novi Sad“, 2015.
  • A. Loque, S. Hegedus, Handbook of photovoltaic science and engineering, 2003 John Wiley & Sons, Ltd ISBN: 0-471-491196-9.
  • Chetan Singh Solanki, Solar photovoltaics: fundamentals, technologies and applications, April, 2011.
  • M. Lambić, Solarne tehnologije – toplotni i fotonaponski sistemi, AGM knjiga, Srbija, 2013.
  • Pedro Crespo, Marijke Welisch, Michael Hartner, Navigating the roadmap for clean, secure and efficient energy innovation, Decarbonising the EU’s energy system, April, 2019.
  • F. John Hay, Solar electric investment analysis, 2016.
  • Kaveh Rahimi, Saeed Mohajeryamani, ,,Effects of photovoltaic systems on power quality”, Conference: North American Power Symposium (NAPS), Denver, 2016