SMANJENJE POTROŠNJE ELEKTRIČNE ENERGIJE KUPACA IZ KATEGORIJE DOMAĆINSTVO PRIMENOM ZAKLJUČKA VLADE REPUBLIKE SRBIJE

Флексибилност електроенергетског система / Зборник CIGRE (2023).  (стр 1767-1781)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Jadranka Ristić, Vojkan Vučković

Е-АДРЕСА / E-MAIL: jadranka.ristic@eps.rs

DOI:  10.46793/CIGRE36.1767R

САЖЕТАК / ABSTRACT:

U periodu globalne energetske krize, neposredno pred zimski period 2022/2023. godine, Vlada Republike Srbije donela je Zaključak, kojim je preporučeno Javnom preduzeću „Elektroprivreda Srbije“ Beograd da kupcima iz kategorije „domaćinstvo“ obračuna popust za racionalnu potrošnju električne energije. Na ovaj način, sva domaćinstva u Republici Srbiji bila su motivisana da smanje potrošnju električne energije, što je velika većina i učinila.
Ovaj rad detaljno opisuje kriterijume za obračun popusta za racionalnu potrošnju električne energije za kupce iz kategorije „domaćinstvo“, broj domaćinstava i količinu električne energije koju su ista smanjila. Takođe, opisani su i ostvareni finansijski benefiti kako za kupce iz kategorije „domaćinstvo“, tako i za Javno preduzeće „Elektroprivreda Srbije“ Beograd.
Cilj rada je podrška domaćinstvima za smanjenje potrošnje električne energije u Republici Srbiji, u periodu svetske energetske krize.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

smanjenje potrošnje, domaćinstvo, popust za racionalnu potrošnju električne energije

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES: